Karolina stawia na McCaina

Aktualizacja:

Zdeklasowany w Nevadzie, triumfuje w Karolinie. Senator John McCain wygrał republikańskie prawybory w Karolinie Południowej. Zwycięzca głosowania w Nevadzie, Mit Romney, tutaj poza prawyborczym podium.

Z 33 proc. głosów McCain nieznacznie wyprzedził Mike Huckabee. Byłego gubernatora Arkansas poparło 30 proc. głosujących. Komentatorzy uznali go za największego przegranego głosowania w Karolinie. Huckabee cieszy się wielką popularnością religijnych konserwatystów - sam był w przeszłości pastorem - a mimo to uległ McCainowi. Właśnie religijna prawica to jego główny i praktycznie jedyny elektorat, stąd analitycy wieszczą, że były gubernator odpadnie wkrótce z czołówki wyścigu do republikańskich nominacji. Trzeci w prawyborczej batalii był senator Fred Thompson z 16 proc. popraciem. - Zanim zdobędę wasze głosy, muszę zdobyć wasz szacunek. Nie ubiegam się o prezydenturę po to, aby być kimś, tylko żeby coś zrobić. Chcę przywrócić zaufanie Amerykanów do ich rządu - mówił były senator tuz po ogłoszeniu wyników.

Ważne zwycięstwo Sukces w Karolinie jest dla McCaina wyjątkowo ważny. Po pierwsze dlatego, że to właśnie osiem lat temu, kiedy również starał się o republikański mandat do prezydentury, tutejsi protestanccy fundamentaliści potępili byłego senatora za odejście od linii stronnictwa w takich kwestiach jak podatki, reforma finansowania kampanii wyborczych i nielegalna imigracja. Sobotnie zwycięstwo wcale jednak nie musi oznaczać, że senatorowi udało sie odzyskać utracone zaufane. Jak wskazują analitycy głosowania, o wygranej McCaina zadecydowało przede wszystkim poparcie niezależnych wyborców - którzy mogli głosować w republikańskich prawyborach. Na senatora oddawali głosy głównie ludzie starsi, zamożni, weterani i wojskowi. Triumf w tym stanie uważany jest też za dobrą polityczna wróżbę. Od ponad 30 lat wszyscy republikańscy zwycięzcy wyborów prezydenckich przedtem wygrywali prawybory w Karolinie Południowej. To jeden z najbardziej konserwatywnych stanów, gdzie szczególnie silni są protestanccy fundamentaliści. Ich blok wyborczy od lat pełni kluczową rolę w procesie nominacji republikańskich pretendentów do prezydentury. Po niedawnym zwycięstwie w stanie Michigan i sobotnim w Karolinie Południowej McCain wysuwa się na prowadzenie w batalii o rolę faworyta partii. Walka będzie jednak zażarta, bo kolejne zwycięstwo, tym razem w Nevadzie, ma na swoim koncie też były gubernator Massachuettes Mitt Romney. Przed nimi kolejne bardzo ważne głosowanie na Florydzie - już 29 stycznia. Wyścig o republikańska nominację rozstrzygnie się jednak najprawdopodobniej dopiero w tzw. superwtorek. 5 lutego jednocześnie odbędą się prawybory w 20 stanach.

Źródło: PAP, tvn24.pl