Pokuta kardynała Bertone. Oddał szpitalowi 150 tys. euro

Świat


Były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone oddał watykańskiemu szpitalowi 150 tysięcy euro - podała w sobotę dyrekcja placówki pediatrycznej w Rzymie. Wcześniej ujawniono, że z jej fundacji sfinansowany został remont apartamentu hierarchy.

Sprawa ta jest pokłosiem publikacji we Włoszech dwóch książek na temat finansów Watykanu. Z ogłoszonych w jednej z nich poufnych materiałów wynika, że z kasy fundacji znanego szpitala, zbierającej pieniądze na rzecz chorych dzieci, wyasygnowano 200 tysięcy euro na remont kilkusetmetrowego mieszkania kardynała Bertone za Spiżową Bramą. Ujawnienie tej informacji wywołało w listopadzie powszechne oburzenie, zwłaszcza wśród rodziców dzieci leczonych w tym renomowanym szpitalu, borykającym się z problemami finansowymi.

Twierdzi, że nie wiedział

Kardynał Bertone tłumaczył najpierw, że z własnych oszczędności sfinansował w całości remont udostępnionego mu w Watykanie wielkiego apartamentu. Jego powierzchnia, przypomina się, również była przedmiotem polemik i według mediów wywołała zdumienie papieża Franciszka, który raz publicznie wypowiedział się na ten temat, czyniąc wyraźną aluzję do jego przeprowadzki.

Hierarcha zapewniał, że wydał na remont 300 tysięcy euro, gdyż lokal był w złym stanie. Gdy następnie opublikowano dokumentację potwierdzającą istnienie takiego przelewu, podkreślał, że nie wiedział o tej transakcji. Polecił prawnikowi, aby ustalił stan faktyczny. O zwrocie sumy 150 tysięcy euro poinformowała dyrektor Bambino Gesu Mariella Enoc, oświadczając, że kardynał Bertone uznał, iż to, co się stało, przyniosło szkodę szpitalowi i dlatego postanowił zrefundować wydatki. Wiadomość tę ogłoszono w czasie wizyty następcy kardynała Bertone, obecnego watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina, w klinice.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP