Kardynał odpowie wiosną na zarzuty o pedofilię

Świat


Watykański prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, australijski kardynał George Pell, zostanie przesłuchany w marcu 2018 roku w sprawie zarzutów dotyczących pedofilii - poinformował w piątek sąd w Melbourne.

76-letni kardynał Pell, bliski współpracownik papieża Franciszka, urlopowany przez niego na czas procesu, jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny.

Przesłuchania wiosną

Hierarcha, który nie musiał uczestniczyć w piątkowej rozprawie, przybył mimo to do sądu w eskorcie policji. Przed gmachem zgromadzili się dziennikarze, a także tłum osób zarówno wspierających kardynała, jak i jego przeciwników. Agencja Associated Press pisze, że kardynał Pell nie reagował na szydercze okrzyki.

Trwająca 20 minut rozprawa była poświęcona planowaniu pierwszych przesłuchań, które mają rozpocząć się 5 marca i zdecydować o tym, czy jest dość dowodów, żeby kardynał był sądzony. Na przesłuchania ma zostać wezwanych około 50 świadków. Mają one potrwać około miesiąca.

Pierwsze wstępne posiedzenie sądu odbyło się w lipcu.

Kardynał zapewnia o swojej niewinności i odrzuca wszystkie oskarżenia. Ich szczegółów jednak nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że zarzuty dotyczą wielu czynów, o które oskarża dostojnika grupa osób.

Pod koniec czerwca kardynał Pell powiedział na konferencji prasowej w Watykanie, że padł ofiarą "nieustannej zaciekłości".

Autor: adso / Źródło: PAP