Świat

Kard. Bertone: trzeba zredukować wydatki Watykanu

Świat

Wikipedia (CC BY SA)Stolica Piotrowa chce poprawić zarządzanie funduszami

Watykan potrzebuje większej przejrzystości w finansach i redukcji wydatków - oznajmił watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, uznawany za drugiego najważniejszego człowieka w Stolicy Apostolskiej.

Na posiedzeniu z udziałem przedstawicieli różnych instytucji watykańskich, na temat zasad funkcjonowania Prefektury Spraw Ekonomicznych, Bertone dał do zrozumienia, że Watykan nie pozostał niewrażliwy na kryzys.

Ciężkie czasy

- Także Stolica Apostolska, mimo odmienności swej natury i celów zarządzania dobrami doczesnymi, musi wprowadzić stopniową, ale skuteczną redukcję kosztów w związku z utrzymującą się niemożliwością zwiększenia dochodów. Przynajmniej proporcjonalnie do notowanego deficytu w budżecie - stwierdził kardynał. Sekretarz stanu wyraził przekonanie, że istnieje potrzeba większej przejrzystości działalności ekonomicznej i finansowej Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Wszystkie instytucje za Spiżową Bramą mają bardziej się zaangażować na rzecz "poprawności zarządzania" swoim majątkiem.

Wybielenie finansów Kardynał Bertone podczas narady finansowej zaapelował do szefów poszczególnych urzędów o skrupulatne przekazywanie informacji finansowych nadrzędnym organom kontrolnym i przestrzeganie zasad prowadzenia wszelkich transakcji. Ma to być szczególnie ważne ze względu na to, że Watykan wprowadza międzynarodowe normy dotyczące kontroli finansowej.

Chodzi o starania Watykanu o to, by został wpisany na tzw. białą listę państw walczących skutecznie z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem międzynarodowego terroryzmu. Według ogłoszonego w lipcu raportu Moneyval, czyli instytucji Rady Europy oceniającej te normy, Watykan, choć jest na dobrej drodze ku temu celowi, musi jeszcze poprawić stosowane procedury. Watykańskie niejasności

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi w tym roku Prefektura Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej stała się najważniejszym organem kontroli, zarządzania i koordynacji całej aktywności finansowej Watykanu. Od maja tego roku panuje wakat na stanowisku prezesa watykańskiego banku, czyli Instytutu Dzieł Religijnych (IOR). Dotychczasowy szef IOR Ettore Gotti Tedeschi został zwolniony przez radę nadzorczą w atmosferze skandalu. Zarzucono mu nielojalność i niewywiązywanie się z obowiązków. On sam bronił się, że został zdymisjonowany przez przeciwników przejrzystości w banku.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)