Chce "pojednać się z Bogiem". Skazaniec prosi o odroczenie egzekucji, aby móc oddać nerkę

Autor:
kgo//mm
Źródło:
NBC News, "Washington Post", The Forgiveness Foundation
Więzienie Terre Haute, w którym wykonywane są egzekucje
Więzienie Terre Haute, w którym wykonywane są egzekucjeReuters Archiwum
wideo 2/3
Reuters Archiwum Egzekucji dokonano w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana

"Pragnienie Ramiro, by zostać altruistycznym dawcą nerki, nie jest podejmowaną w ostatniej chwili próbą zatrzymania lub opóźnienia egzekucji" - ocenił duchowny będący w kontakcie ze skazanym na śmierć Ramiro Gonzalesem. Dwa tygodnie przed planowanym terminem wykonania wyroku prawnicy skazanego złożyli wniosek o jego odłożenie, aby ich klient mógł wcześniej oddać nerkę.

13 lipca 39-letni Ramiro Gonzales ma otrzymać śmiertelny zastrzyk w więzieniu w Huntsville w Teksasie. Mężczyzna został skazany na karę śmierci za zastrzelenie 18-latki w 2001 roku.

Dwa tygodnie przez planowaną egzekucją jego prawnicy, Thea Posel i Raoul Schonemann, wysłali jednak do gubernatora Teksasu Grega Abbotta wniosek o odroczenie egzekucji o miesiąc. Jak argumentowali, odroczenie to ma umożliwić skazanemu zostanie dawcą "dla kogoś, kto pilnie potrzebuje przeszczepu nerki".

Do dokumentu dołączyli opinię Michaela Zoosmana, żydowskiego duchownego, który korespondował z więźniem. "Nie mam wątpliwości, że pragnienie Ramiro, by zostać altruistycznym dawcą nerki, nie jest podejmowaną w ostatniej chwili próbą zatrzymania lub opóźnienia egzekucji. Wierzę, że jest to coś, co Ramiro chce zrobić, aby pomóc swojej duszy pojednać się z Bogiem" - ocenił Zoosman.

W podobnym tonie wypowiedział się sam więzień, z którym w ubiegłym tygodniu wywiad przeprowadziła reporterka organizacji non-profit "The Marshall Project", Keri Blakinger. "Jak mogę zwrócić życie? To (donacja organu - red.) jest prawdopodobnie najbliższym tego rozwiązaniem. Nie chcę powiedzieć, że ratuję komuś życie, ale powstrzymuję kogoś przed śmiercią" - wyznał dziennikarce Gonzales.

ZOBACZ TEŻ: Egzekucja za zabicie kobiety śrubokrętem. Skazany John Grant "dostał drgawek, konwulsji całego ciała"

Jest "doskonałym kandydatem"

Adwokaci, powołując się na opinię zespołu transplantacyjnego z Oddziału Medycznego Texas A&M University w Galveston, podkreślili, że 39-latek jest "doskonałym kandydatem" na dawcę organów. Ma rzadko spotykaną grupę krwi, więc jego nerka może zostać przekazana osobie mającej problem ze znalezieniem dawcy.

Proces, w trakcie którego rozpatrzony zostanie wniosek prawników, ma rozpocząć się we wtorek, 5 lipca. Osobny wniosek w tej sprawie adwokaci skazańca wysłali też do teksańskiej Rady Ułaskawień i Zwolnień Warunkowych. W nim zaapelowali jednak o odroczenie egzekucji o 180 dni.

Jeśli któryś z wniosków zostanie rozpatrzony pozytywnie, egzekucja Gonzalesa zostanie odłożona po raz drugi. Początkowo więzień miał zostać stracony w listopadzie 2021 roku, jednak osadzeni w celi śmierci skazańcy zaapelowali wówczas do stanowych władz o umożliwienie im rozmowy z duchownym przed egzekucją. Ich prośba została zaakceptowana.

ZOBACZ TEŻ: Najmniej egzekucji od 30 lat. Spada poparcie dla kary śmierci w USA

Zabił, bo była świadkiem

Na karę śmierci Ramiro Gonzalesa skazano za zabójstwo 18-letniej Bridget Townsend, żony lokalnego dilera narkotyków. Nastolatka została zastrzelona w 2001 roku, a dwa lata później Gonzales, który odsiadywał już wyrok za gwałt i porwanie, wskazał miejsce ukrycia zwłok. Zeznał, że zabił dziewczynę, ponieważ była ona świadkiem kradzieży pieniędzy, której się dopuścił.

ZOBACZ TEŻ: W Missouri wykonano egzekucję skazanego mężczyzny, o ułaskawienie którego apelował papież

Autor:kgo//mm

Źródło: NBC News, "Washington Post", The Forgiveness Foundation

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP