Doniesienia o "możliwym spisku". Straż Kapitolu prosi o przedłużenie ochrony

Autor:
now
Źródło:
PAP
Siedziba Kongres USA w Waszyngtonie
Siedziba Kongres USA w Waszyngtonie
Archiwum Reutera
usa

Straż waszyngtońskiego Kapitolu poprosiła Gwardię Narodową o przedłużenie ochrony o dwa miesiące. Wniosek rozpatrywany jest przez Pentagon. Okolic Kongresu Stanów Zjednoczonych strzeże ponad 5 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.

Od blisko dwóch miesięcy Kongres otoczony jest ogrodzeniem i strzeże go Gwardia Narodowa z długą bronią. Na takie środki ostrożności zdecydowano się po szturmie na Kapitol z 6 stycznia, w trakcie którego śmierć poniosło pięć osób.

Planowo stacjonowanie oddziałów Gwardii Narodowej w okolicy parlamentu USA zakończyć się ma 12 marca. Straż Kapitolu poprosiła jednak, by jednostki te zostały w stolicy o 60 dni dłużej. Wniosek rozpatrywany jest przez Pentagon.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Głosowania odwołane, "możliwy spisek"

Powodem są kwestie bezpieczeństwa. Straż Kapitolu podawała, że ma informacje o "możliwym spisku", którego celem ma być atak na Kongres w czwartek. Jest to prawdopodobnie związane z teorią spiskową QAnon; część ruchu utrzymuje, że tego dnia były prezydent USA Donald Trump zostanie ponownie zaprzysiężony na urząd.

Obawy przed możliwymi niepokojami skłoniły demokratów kontrolujących Izbę Reprezentantów do odwołania zaplanowanych wcześniej na czwartek głosowań. Pytana o przedłużenie pobytu Gwardii Narodowej przewodnicząca izby Nancy Pelosi oznajmiła, że dodatkowa ochrona powinna być zapewniana tak długo, jak służby uznają to za konieczne.

Kapitolu strzeże obecnie ponad 5 tysięcy gwardzistów, ale jeszcze w styczniu podczas inauguracji prezydenta Joe Bidena na ulicach Waszyngtonu było ich ponad 25 tysięcy.

Wobec dalszego utrzymywania sił w stolicy coraz bardziej sceptyczni są republikanie, którzy kwestionują istnienie informacji wywiadowczych, uzasadniających wzmocnione środki bezpieczeństwa.

Autor:now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości