Kapitan Schettino zostanie w domu

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Kapitanowi Concordii grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności

Włoski Sąd Najwyższy utrzymał w środę areszt domowy wobec Francesco Schettino - kapitana statku Costa Concordia, który rozbił się w styczniu tego roku u wybrzeży Morza Śródziemnego. Prokuratura zarzuca Schettino doprowadzenie do katastrofy wycieczkowca i śmierci 32 osób.

Sąd Najwyższy rozpatrywał dwa wnioski dotyczące kapitana. Jego obrona zabiegała o zwolnienie z aresztu domowego, prokuratura zaś o ponowne umieszczenie Schettino w areszcie śledczym, gdzie przebywał zaraz po katastrofie.

W uzasadnieniu swej decyzji o utrzymaniu aresztu domowego sąd wyraził ponadto, że Francesco Schettino ma "małą wytrzymałość" w pełnieniu funkcji kapitana, reagowaniu w sytuacjach kryzysowych, zapewnianiu bezpieczeństwa i "odpowiadaniu za powierzone mu osoby".

Zabójczy manewr

Prokuratura zarzuca kapitanowi, że wykonując niebezpieczny manewr, podpłynął za blisko wyspy Giglio w Toskanii, w wyniku czego wycieczkowiec z ponad 4 tysiącami osób na pokładzie wpadł na skały. Schettino postawiono zarzuty nieumyślnego doprowadzenia do śmierci ludzi i ucieczki z pokładu w trakcie ewakuacji.

Łącznie grozi mu kara do 15 lat więzienia.

Źródło: PAP