Matka Teresa z Kalkuty została świętą Kościoła katolickiego

Aktualizacja:

Podczas mszy na placu Św. Piotra w niedzielę papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r. Na kanonizację "matki ubogich" przybyło około 100 tys. osób.

Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą w przeddzień 19. rocznicy śmierci.

Podczas konferencji prasowej w piątek rzecznik Watykanu Greg Burke powiedział, że rozdano 100 tysięcy kart wstępu na mszę kanonizacyjną na placu Świętego Piotra. Dodał zarazem, że wiernych będzie znacznie więcej. Podkreślił, że należy oczekiwać, iż wypełnią oni nie tylko plac przed bazyliką, ale także prowadzące do niego ulice.

Agnes ze Skopje

Ceremonii towarzyszyły specjalne środki bezpieczeństwa, przewidziane w przypadku takich masowych uroczystości w Watykanie - wyjaśnił Burke.

Agnes Gonxha Bojaxhiu, bo tak nazywała się święta, urodziła się w 1910 roku w Skopje, w rodzinie pochodzącej z Albanii. W 1929 roku pojechała do Indii, by rozpocząć tam nowicjat, a następnie podjęła pracę i posługę w Kalkucie, gdzie pozostała do końca życia. W 1950 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, które z biegiem lat rozszerzyło działalność na cały świat. Przez prawie pół wieku prowadziła domy dla umierających, chorych na trąd, ubogich i sierot.

Przyjaciółka Jana Pawła II

Została beatyfikowana przez Jana Pawła II sześć lat po śmierci, w 2003 roku. Polski papież, z którym łączyły Matkę Teresę wyjątkowe więzy przyjaźni, ogłosił ją błogosławioną w ważnym także dla siebie momencie - w czasie obchodów 25. rocznicy swego pontyfikatu.

Sześcioletni proces beatyfikacyjny, otwarty niedługo po jej śmierci, uznano wówczas za bardzo krótki. W grudniu 2015 roku papież Franciszek uznał cud potrzebny do jej kanonizacji. Dotyczy on uzdrowienia Brazylijczyka Marcilio Haddada Andrino z ciężkiej, grożącej śmiercią choroby mózgu w 2008 roku. Podczas spotkania z dziennikarzami w watykańskim biurze prasowym powiedział on, że lekarze nie dawali mu już żadnej nadziei. Dało ją - podkreślał - wstawiennictwo Matki Teresy.

Dla biednych i bogatych

- Matka Teresa jest świętą dla wszystkich, dla biednych i bogatych - ocenił amerykański duchowny. Na fasadzie bazyliki Świętego Piotra przez cały weekend wisiał już portret nowej świętej, przygotowany na kanonizację. To największe watykańskie wydarzenie Roku Miłosierdzia. W piątek w bazylice Świętego Jana na Lateranie odbyło się czuwanie modlitewne przed niedzielną mszą, a w sobotę w bazylice Sant’Andrea della Valle wystawiono relikwię świętej - kroplę jej krwi. W poniedziałek 5 września, czyli w dniu jej wspomnienia liturgicznego przypadającego w rocznicę śmierci, mszę na placu Świętego Piotra odprawi watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.

Osobiste spotkanie

Dwa lata temu Franciszek powiedział dziennikarzom podczas podróży do Albanii, że poznał Matkę Teresę w 1994 roku w czasie synodu w Watykanie i zapamiętał ją jako osobę, która "mówiła zawsze to, co chciała".

- Siedziała koło mnie podczas prac synodu. Podziwiałem jej siłę, zdecydowanie w jej wystąpieniach - opowiadał papież. Zażartował też: - Gdyby była moją przełożoną, bałbym się.

Autor: AG, adso/kk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości