Matka Teresa z Kalkuty zostanie świętą. Papież ogłosił datę


Matka Teresa z Kalkuty, zakonnica która poświęciła swoje życie niesieniu pomocy ubogim, zostanie uznana za świętą przez Kościół Rzymskokatolicki na uroczystościach 4 września. Ogłosił to papież Franciszek.

Papież Franciszek głosi się orędownikiem ubogiego Kościoła, a pomoc najbiedniejszym uczynił priorytetem swojego pontyfikatu.

Święta najuboższych

Matka Teresa z Kalkuty, w rzeczywistości Albanka o imieniu Agnes Gonxha Bojaxhiu, urodziła się w 1910 roku w Imperium Osmańskim i wstąpiła do zakonu od razu po ukończeniu 18 lat.

W latach pięćdziesiątych XX wieku tworzyła w Indiach zgromadzenie Misjonarek Miłości, które pomagało najbiedniejszym ludziom żyjącym na ulicach Kalkuty (obecnie Kolkaty).

Zgromadzenie to stopniowo rozszerzało swoją działalność, za którą Matka Teresa została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 1979 roku. Zgromadzenie Misjonarek Miłości działa obecnie w przeszło 120 państwach, a pracuje dla niej ponad pięć tysięcy braci i sióstr zakonnych.

Matka Teresa zmarła w 1997 roku w wieku 87 lat, a papież Jan Paweł II od razu rozpoczął proces jej beatyfikacji, który zakończony został w 2003 roku.

Krytyka Matki Teresy

Działalność Matki Teresy z Kalkuty budziła również kontrowersje. Zarzucano jej, że przy okazji niesienia pomocy starała się usilnie nawracać na katolicyzm w zdominowanych przez hinduizm Indiach. Krytykowano ją także za wiarę, że ubóstwo i cierpienie jest dobre, i niestosowanie z tego powodu środków przeciwbólowych oraz niektórych standardów medycznych.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości