TVN24 | Świat

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz o tym, co Władimir Putin "powinien sobie uświadomić"

TVN24 | Świat

Autor:
adso
Źródło:
PAP
Spotkanie Emmanuela Macrona i Olafa Scholza
Spotkanie Emmanuela Macrona i Olafa Scholza Reuters
wideo 2/4
Reuters Spotkanie Emmanuela Macrona i Olafa Scholza

"Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu t-online. "Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku" - dodał.

Zapytany, czy podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył w piątek z Putinem zauważył jakąś zmianę w nastawieniu prezydenta Rosji, Scholz odpowiedział: "Nie". Jednocześnie podkreślił, że jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku. Ukraina nie została podbita, ale broni się z wielką umiejętnością, odwagą i poświęceniem. NATO nie wycofało się, a wręcz wzmocniło swoje siły na wschodniej flance sojuszu".

Olaf Scholz: ze Szwecją i Finlandią NATO będzie jeszcze silniejsze

Sojusz "stanie się jeszcze silniejszy, gdy do NATO dołączą Finlandia i Szwecja. Samo wojsko rosyjskie poniosło znaczne straty, o wiele większe niż w ciągu dziesięciu lat kampanii Związku Radzieckiego w Afganistanie. Powoli Putin powinien uświadomić sobie, że jedynym wyjściem z tej sytuacji jest porozumienie z Ukrainą" - mówił Scholz w wywiadzie dla t-online.

Kanclerz zaznaczył, że porozumienie nie może oznaczać dyktatorskiego pokoju ze strony Rosji.

"Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium. Wiele krajów cierpi, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych dostawców zboża. Chodzi tu o prawdziwy głód - a nie tylko o to, jak u nas, czy na półkach sklepowych jest wystarczająca ilość oleju słonecznikowego" - zauważył niemiecki kanclerz.

W kwestii uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji Scholz podkreślił, że "w tym roku uniezależnimy się od importu rosyjskiego węgla i ropy (...)". "W przypadku gazu ziemnego jest to trudniejsze - również dlatego, że w bardzo krótkim czasie musimy zbudować kilka nowych terminali skroplonego gazu ziemnego, które są dużymi projektami infrastrukturalnymi wartymi miliardy. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień" - dodał.

Scholz przyznał w wywiadzie dla t-online, że "co jakiś czas" rozmawia z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Pytany czy Merkel mu doradza kanclerz odpowiedział: "Rozmawiam z Angelą Merkel o sprawach politycznych. I myślę, że to dobrze".

Autor:adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/CLEMENS BILAN

Tagi:
Raporty: