TVN24 | Świat

Rozmowa pierwszych dam Polski i Ukrainy. "Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy!"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas,
pp/adso,
mtom
Źródło:
PAP
Andrzej Duda podziękował Straży Granicznej za pomoc Ukraińcom
Andrzej Duda podziękował Straży Granicznej za pomoc UkraińcomTVN24
wideo 2/6
TVN24Andrzej Duda podziękował Straży Granicznej za pomoc Ukraińcom

Pierwsze damy Polski i Ukrainy, Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska, przeprowadziły w piątek rozmowę za pośrednictwem łącza wideo. Dotyczyła koordynacji działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy oraz ludności cywilnej przebywającej w ogarniętym wojną kraju - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. "Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc. Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy!"- napisała na Facebooku ukraińska pierwsza dama.

Małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że "jest dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed Braćmi Ukraińcami". Zapewniła, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Pierwsze damy rozmawiały o koordynacji działań pomocowych polegających między innymi na udzieleniu zakwaterowania uchodźcom, którzy schronienie znaleźli w prywatnych domach, hotelach, pensjonatach, domach studenckich i parafialnych, halach, świetlicach i wielu innych miejscach na terenie całej Polski.

Zdalna rozmowa Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny ZełenskiejGrzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsze damy omówiły także potrzeby przebywających w Polsce uchodźców oraz rozmawiały o założeniach specustawy regulującej pobyt Ukraińców w Polsce. Rozmowa dotyczyła też edukacji najmłodszych i programów umożliwiających im pobieranie wykształcenia w ukraińskim systemie oświaty lub uwzględniających nauczanie języka i literatury ukraińskiej równolegle z językiem polskim.

Kancelaria Prezydenta przypomina, że Agata Kornhauser–Duda zaangażowała się we wsparcie ewakuacji najbardziej wymagających grup, takich jak dzieci pozostające w pieczy zastępczej, dotknięte niepełnosprawnościami, dzieci chore i wymagające hospitalizacji.

Zełenska: jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską

Ołena Zełenska odniosła się do rozmowy z Agatą Kornhauser-Dudą we wpisie na Facebooku. "Na Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską!" - napisała ukraińska pierwsza dama.

Polska "nie tylko przyjęła najwięcej naszych uchodźców (ponad trzy miliony, to jakby przyjechały trzy miasta), ale też przyznała im prawo do leczenia i edukacji. W szkołach polskich jest już ponad 200 tysięcy naszych uczniów" - napisała Zełenska. Przypomniała także, że dzięki współpracy z Polską wywiezione zostały za granicę ukraińskie dzieci ze schorzeniami onkologicznymi.

Zełenska poinformowała, że w rozmowie z małżonką prezydenta RP zaproponowała współpracę w zakresie programu pomocy psychologicznej dla obywateli Ukrainy. "Z powodu agresji rosyjskiej Ukraińcy, mali i dorośli, odczuwają prawdziwy lęk i aby przezwyciężyć traumę, potrzebne są nam najlepsze światowe praktyki psychologiczne. Zapraszam wszystkie pierwsze damy, by dzieliły się doświadczeniem swoich krajów" - napisała małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zakończyła swój komentarz słowami: "Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc. Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy!"

Ponad trzy miliony Ukraińców przekroczyło polską granicę

Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy współpracowały przy relokacji małych pacjentów onkologicznych, hematologicznych i nefrologicznych, przebywających obecnie w specjalistycznych placówkach w Polsce i na świecie. Dotychczas udało się bezpiecznie przewieźć z Ukrainy około tysiąca chorych nieletnich.

Od 24 lutego tego roku polską granicę przekroczyło ponad 3,3 mln mieszkańców Ukrainy, z czego ponad dwa miliony przebywa obecnie w naszym kraju. W Polsce urodziło się blisko tysiąc ukraińskich dzieci. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas, pp/adso, mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/olenazelenska.official

Tagi:
Raporty: