Kanada zakazała sprzedaży i kupna broni krótkiej

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Sklep z bronią w Kanadzie
Sklep z bronią w Kanadzie
Reuters Archive
Reuters ArchiveSklep z bronią w Kanadzie

Kanadyjskie władze wprowadziły zakaz sprzedaży i kupna broni krótkiej. W parlamencie, po drugim czytaniu, jest też projekt ustawy, która po wejściu w życie wprowadzi możliwość między innymi odbierania licencji na broń osobom, które dopuściły się przemocy domowej. Rząd proponuje także zwiększenie kar za przemyt broni.

Sprzedaż i kupno broni krótkiej stają się w Kanadzie nielegalne - poinformował minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino. "Kanadyjskie krajowe zamrożenie dostępu do broni krótkiej wchodzi w życie dzisiaj. Wszędzie w Kanadzie nielegalne stało się kupno, sprzedaż czy przekazanie takiej broni" - napisał w piątek Mendicino na Twitterze.

Wyjątki od zakazu sprzedaży i kupna broni

Zakaz nie dotyczy sportowców. Osoby, które mają licencję na posiadanie pistoletów i rewolwerów, mogą nadal używać tej broni. Mogą ją także przekazać lub sprzedać osobom i firmom, które posiadają odpowiednie zezwolenie.

Podobny wyjątek w zakazie - kupna, sprzedaży i importu - dotyczy też firm sprzedających broń i kupujących broń muzeów, przemysłu filmowego i innych instytucji objętych wyjątkiem.

Sklep z bronią w KanadzieReuters Archive

Rząd federalny poinformował o swoim planie zawieszenia możliwości kupna i sprzedaży broni krótkiej w maju, a 19 sierpnia wprowadzono czasowy zakaz importu broni krótkiej.

Kanadyjskie władze ograniczają prawo do posiadania broni

W parlamencie, po drugim czytaniu, jest też projekt ustawy, która po wejściu w życie wprowadzi możliwość m.in. odbierania licencji na broń osobom, które dopuściły się przemocy domowej. Rząd proponuje także zwiększenie kar za przemyt broni z obecnych 10 do 14 lat. Nowe przepisy nie odbiorą broni dotychczasowym legalnym właścicielom.

Rząd federalny ogranicza dostęp do broni innej niż myśliwska. Pod koniec sierpnia zakończyły się konsultacje w sprawie cen płaconych przy planowanym obowiązkowym wykupie broni typu wojskowego. Wcześniej zdelegalizowano ok. 1500 typów broni szturmowej.

Liczba zarejestrowanej broni palnej w Kanadzie wzrosła o 71 procent między 2010 a 2020 rokiem. Dane wskazują, że od 2014 roku liczba przestępstw z użyciem broni rośnie, broń krótka jest używana w większości tych przypadków. 86 procent broni używanej w przestępstwach to broń przemycana z USA - wynika z danych policji w Toronto.

Sąd Najwyższy Kanady w 1993 roku orzekł, że "Kanadyjczycy, odmiennie niż Amerykanie, nie mają konstytucyjnego prawa do posiadania broni".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości