Szef Sztabu Generalnego Rajmund Andrzejczak: Ukraina musi wygrać, taka jest nasza misja. I kropka

Autor:
KS//rzw
Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji
Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji Twitter/Anton Heraszczenko
wideo 2/2
Twitter/Anton Heraszczenko Ukraińscy żołnierze są w Chersoniu. Mieszkańcy nie kryją emocji

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak wziął w sobotę udział w panelu dyskusyjnym podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w kanadyjskim Halifaksie. - Ukraina musi wygrać, taka jest nasza misja i kropka - powiedział. Wśród tematów debaty były problemy związane z energetyką w związku ze skutkami wojny w Ukrainie.

Generał Rajmund Andrzejczak mówił o polskich doświadczeniach w budowie infrastruktury umożliwiającej korzystanie z dostaw gazu LNG i uniezależnienie się od Rosji. Pytany o dylemat wyboru priorytetów między zmianami klimatu a bezpieczeństwem powiedział, że "to nie takie proste być zielonym" (nawiązując do popularnego cytatu z Muppet Show, że "it's not easy being green"). Wskazał na współzależności, np. takie, że zmiany klimatu w Afryce powodują zwiększony napływ migrantów do Europy.

Generał Rajmund AndrzejczakPAP/Andrzej Lange

W tym kontekście podkreślał znaczenie doświadczenia będącego wynikiem wojny w Ukrainie, na przykład umiejętności szybkiego tworzenia infrastruktury obsługującej uciekinierów przy jednoczesnym wykorzystaniu Polski jako hubu logistycznego i budowy takich ośrodków jak centrum przeładunkowe i naprawcze pod Rzeszowem.

Ambasador Ukrainy: energia jest polityczna

- Energia jest polityczna - mówiła ambasador Ukrainy w Kanadzie Julia Kowaliw w kontekście umiejętności przygotowania się do potencjalnych konfliktów i wyzwań. Użyła jako przykładu Rosji, która zwiększając dziesięć lat temu sprzedaż swojego taniego gazu, zwiększała równocześnie swoją obecność polityczną. Przypomniała, że Ukraina już przed wojną 11 proc. swoich potrzeb energetycznych pokrywała dostawami prądu z farm wiatrowych i słonecznych, a właśnie tę infrastrukturę zniszczyła Rosja.

Celem Ukrainy jest odbudowa produkcji zielonej energii, wykorzystującej naturalne warunki Ukrainy, ale także wykorzystanie nowoczesnych technologii budowy małych elektrowni atomowych, tak jak planuje to zrobić Polska.

Zieloną rewolucję przyspieszył zbrodniarz wojenny?

- Trzeba było zbrodniarza wojennego, by przyśpieszyć zieloną rewolucję w Europie. Putin dokonał czegoś, czego pokolenia zielonych nie mogły dokonać: zielona energia stała się podstawą europejskiego bezpieczeństwa - oceniła prowadząca panel Luiza Savage z Politico.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości