TVN24 | Świat

Premier Kanady chce, żeby papież "przeprosił rdzennych Kanadyjczyków na kanadyjskiej ziemi"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
Reuters

Premier Justin Trudeau zwrócił się z prośbą do papieża, aby przyjechał do Kanady i przeprosił za rolę Kościoła katolickiego w prowadzeniu szkół – tak zwanych residential schools – dla dzieci z rdzennej ludności. W ostatnich tygodniach w pobliżu dwóch placówek znaleziono szczątki prawie tysiąca osób.

- Rozmawiałem osobiście z papieżem Franciszkiem, aby podkreślić, jak ważne jest nie tylko to, aby przeprosił, ale aby przeprosił rdzennych Kanadyjczyków na kanadyjskiej ziemi – powiedział premier Kanady Justin Trudeau podczas spotkania z dziennikarzami w Ottawie. – Wiem, że przywódcy Kościoła katolickiego przyglądają się sprawie i bardzo aktywnie angażują się w to, jakie kolejne kroki mogą zostać podjęte – dodał. Premier Kanady podkreślił, że słyszał od wielu katolików w całym kraju, którzy chcą, żeby Kościół w tej sprawie odegrał pozytywną rolę.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Pod koniec maja Rosanne Casimir, wódz plemienia Tk'emlups te Secwepemc w Kolumbii Brytyjskiej, poinformowała o znalezieniu masowego grobu ze szczątkami 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School. Poszukiwania podjęto po raz pierwszy 20 lat temu w związku z informacjami przekazywanymi przez lata w społeczności. Obecnie technologia pozwoliła zakończyć prace.

Tragiczną historię szkół dla rdzennych mieszkańców pierwszy raz udokumentowano w 2015 roku, gdy zakończyły się prace Komisji Prawdy i Pojednania na temat 150 lat działania 139 przymusowych szkół dla indiańskich, inuickich i metyskich dzieci. Komisja określiła w swoim raporcie działalność szkół jako "kulturowe ludobójstwo", opisując niszczenie języka i kultury, prześladowania i przemoc. Ostatnie szkoły, przez które przeszło ok. 150 tys. dzieci, zamykano dopiero w latach 90. XX wieku. Były one finansowane z federalnego budżetu i prowadzone przez Kościół katolicki (60 proc.) i Kościoły protestanckie (40 proc.).

System szkół, który funkcjonował w latach 1831-1996 odebrał około 150 tysięcy rdzennych dzieci z ich rodzin i przeniósł je do chrześcijańskich – w większości katolickich - szkół z internatem prowadzonych w porozumieniu z rządem federalnym.

Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NEIL HALL