Kanada. Papież Franciszek: Chcę prosić wszystkie ofiary o przebaczenie. Nigdy więcej

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W czasie nabożeństwa w katedrze Notre-Dame w Quebecu Franciszek prosił o przebaczenie ofiary wykorzystywania seksualnego w Kościele. Papież powiedział przedstawicielom kanadyjskiego duchowieństwa, że "aby głosić Ewangelię, trzeba być wiarygodnym".

W homilii w czasie nabożeństwa w pochodzącej z XVII wieku katedrze Notre-Dame w Quebecu, najstarszym kościele w Kanadzie, papież Franciszek powiedział przedstawicielom duchowieństwa kraju, że aby głosić Ewangelię, trzeba być wiarygodnym.

- Ewangelię głosi się skutecznie, kiedy to samo życie przemawia, gdy ukazuje wolność, która wyzwala innych, współczucie, które nie wymaga niczego w zamian, owo miłosierdzie, które bez słów mówi o Chrystusie - dodał.

Franciszek prosi o przebaczenie ofiary wykorzystywania seksualnego

Franciszek odnotował, że Kościół w Kanadzie "rozpoczął nowy etap, po tym jak został zraniony i wstrząśnięty złem popełnionym przez niektóre swoje dzieci". - Myślę w szczególności o wykorzystywaniu seksualnym popełnianym wobec małoletnich i osób bezbronnych, skandalach, które wymagają zdecydowanych działań i bezustannej walki - wyjaśnił.

- Chciałbym wraz z wami jeszcze raz prosić wszystkie ofiary o przebaczenie. Ból i wstyd, które odczuwamy, muszą stać się okazją do nawrócenia: nigdy więcej - oświadczył papież.

Nawiązał także do głównego celu swej "pielgrzymki pokutnej", jak sam ją nazwał, czyli do sprawy krzywd wyrządzonych dzieciom w przymusowych szkołach dla rdzennej ludności, prowadzonych w imieniu rządu przez Kościoły chrześcijańskie, w tym Kościół katolicki.

Mówiąc o trwającym procesie "uzdrowienia i pojednania z braćmi i siostrami z ludów rdzennych", Franciszek wezwał: "Niech nigdy więcej wspólnota chrześcijańska nie pozwoli się skazić ideą, że istnieje wyższość jednej kultury nad innymi, i że wolno wobec drugich stosować środki przymusu". - Nie pozwólmy, aby jakakolwiek ideologia wykluczała i mieszała style i formy życia naszych ludów, próbując je pokonywać i zdominować - apelował.

Papież o konieczności powrotu do głoszenia Ewangelii

Franciszek zwrócił się do duchowieństwa wyjaśniając, że duszpasterze nie mogą czuć się "ważniejsi od braci i sióstr z Ludu Bożego" i traktować swojej służby jako władzy.

- Jesteście bohaterami i budowniczymi innego Kościoła: pokornego, łagodnego, miłosiernego, który towarzyszy procesom, zdecydowanie i spokojnie pracuje nad inkulturacją, docenia każdego i każdą różnorodność kulturową i religijną. Dawajmy temu świadectwo - prosił papież.

Wyraził przekonanie, że "na pustyniach duchowych naszych czasów, zrodzonych przez sekularyzm i obojętność" trzeba powrócić do głoszenia Ewangelii, wymagającego "kreatywności duszpasterskiej".

Zachęcił też do refleksji, jak wygląda braterstwo między duchowieństwem. - Czy jesteśmy braćmi, czy konkurentami podzielonymi na partie? - pytał Franciszek.

To od modlitwy w katedrze Notre-Dame św. Jan Paweł II rozpoczął w 1984 roku swą pierwszą wizytę w Kanadzie.

Zaślepka materiału TVN24GO
Reportaż "Dzieci nie tego Boga"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości