Nowa premier prowincji przeprasza za komentarze ws. Ukrainy. "Moja wiedza i opinia diametralnie się zmieniły"

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Prof. Ash: Ukraina jest w stanie wygrać wojnę, pytanie, czy jest też w stanie wygrać pokój
Prof. Ash: Ukraina jest w stanie wygrać wojnę, pytanie, czy jest też w stanie wygrać pokójTVN24
wideo 2/35
TVN24Prof. Ash: Ukraina jest w stanie wygrać wojnę, pytanie, czy jest też w stanie wygrać pokój

Danielle Smith, nowa premier kanadyjskiej prowincji Alberta, gdzie mieszka wiele osób pochodzenia ukraińskiego, przeprosiła za swoje wcześniejsze komentarze. Twierdziła, że mieszkańcy niektórych części Ukrainy lepiej się czują w Rosji, a Ukraina powinna być neutralna.

Smith jest premierem Alberty od tygodnia, a media przypomniały w ubiegły weekend jej wypowiedzi, że mieszkańcy niektórych części Ukrainy lepiej się czują w Rosji, a Ukraina powinna być neutralna.

Alberta jest prowincją, w której jest największe skupisko Kanadyjczyków ukraińskiego pochodzenia, liczące około 370 tysięcy osób. To jedna czwarta wszystkich mieszkańców Kanady o ukraińskich korzeniach.

Opozycja i znani politycy w Albercie wzywali Smith do wycofania się z tych opinii, ale jeszcze w poniedziałek w rozmowie z radiem 770 CHQR premier oświadczyła, że to media wykorzystują jej wypowiedzi, opozycja "upolitycznia inwazję", zaś mieszkańcy Alberty powinni "iść dalej".

Smith przeprasza

Jednak we wtorek wieczorem Smith napisała na Twitterze, że "powtarza swoje potępienie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i składa swoje przeprosiny za komentarze z przeszłości". W dołączonym do tweeta oświadczeniu premier Alberty napisała, że "przed powrotem do polityki w tym roku wygłosiła kilka komentarzy o inwazji Rosji na Ukrainę bazujących na złych informacjach".

"Moja wiedza i opinia w tej sprawie diametralnie się zmieniły od tego czasu i przepraszam za wcześniejsze komentarze" - dodała. Zapewniła o swoim poparciu dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców przybywających do Alberty.

Kontrowersyjne słowa w sprawie Ukrainy

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę Smith napisała na platformie "Locals", używanej przez skrajnie prawicowe ugrupowania, że granice w Europie zostały źle wytyczone po drugiej wojnie światowej.

"Wiele konfliktów, które mieliśmy od tego czasu nastąpiło w wyniku tego, że tak różne narody, które się nie lubią, upchnięto pod władzą jednego rządu. Czytałam, że dwa rejony Ukrainy czują więcej związków z Rosją. Czy narody powinny mieć możliwość uwolnienia się i rządzenia samodzielnie? Jeśli tego ludzie naprawdę chcą, myślę, że tak" - napisała Smith. Media odnalazły też jej wpisy i wypowiedzi o "niezbędnej neutralności" Ukrainy.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości