Minister obrony Kanady: sytuacja na świecie w groźny sposób przypomina lata 40. XX wieku

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Siedziba NATO
Siedziba NATOReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveSiedziba NATO

Minister obrony Kanady Anita Anand podczas otwarcia Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie oświadczyła, że obecna sytuacja "w groźny sposób przypomina lata 40. ubiegłego wieku". Przewodniczący Forum Peter Van Praagh podkreślał, że "każdy problem na świecie jest obecnie związany z tym, co dzieje się w Ukrainie".

W wystąpieniu otwierającym trzydniowe Halifax International Security Forum (HISF) minister obrony Kanady Anita Anand powiedziała, że obecna sytuacja "w groźny sposób przypomina lata 40. ubiegłego wieku". Podkreśliła, że wyzwania XXI wieku dla krajów liberalnej demokracji oznaczają konieczność wielostronnej współpracy.

Odnosząc się do ataku Rosji na Ukrainę wskazała, że Władimir Putin pomylił się zarówno co do możliwości łatwego zwycięstwa nad wojskiem ukraińskim, jak i co do tego, że inne państwa "odwrócą wzrok". Zapewniła o dalszej pomocy ze strony Kanady.

Minister obrony Kanady Anita Anand podczas otwarcia Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w HalifaksieTwitter/@HFXforum

- Każdy problem na świecie jest obecnie związany z tym, co dzieje się w Ukrainie - podkreślał przewodniczący Forum Peter Van Praagh.

Priorytety polityki obronnej Kanady

Przedstawiając priorytety polityki obronnej Kanady, Anand wskazała na współpracę z USA, przypominając, że rząd Kanady przeznaczył prawie 40 miliardów dolarów kanadyjskich na modernizację wyposażenia NORAD, kanadyjsko-amerykańskiego systemu obrony powietrznej. Podkreśliła, że obecnie "geopolitycznie intensywny" stał się teren Arktyki. Stąd zapowiedź modernizacji infrastruktury, systemów ostrzegania i inwestycji w badania naukowe oraz zwiększanie odporności na skutki zmian klimatu. Wskazała, że broń hypersoniczna i technologie kwantowe są obecnie wśród najważniejszych wyzwań wojskowych.

- W nadchodzących tygodniach Kanada przedstawi swoją strategię wobec rejonu Indo-Pacyfiku – zapowiedziała Anand, dodając, że region ten wpływa na zmiany globalne. Kanada zamierza zwiększyć swoją obecność wojskową w rejonie Indo-Pacyfiku i pozycjonować się jako lider współpracy wojskowej w tym rejonie. Anand dodała, że właśnie w tym regionie znajdują się Chiny, które "oddalają się" od wartości, których Kanada zamierza bronić. - Będziemy stawiać wyzwania Chinom, gdy tak będzie należało czynić i współpracować, gdy będziemy musieli - powiedziała Anand, wskazując na "realistyczne podejście" Kanady i możliwość współpracy w takich sprawach jak zmiany klimatu czy problem Korei Płn. Potępiła próby rakietowe prowadzone przez ten kraj.

Przypomniała, że choć Francis Fukuyama pod koniec zimnej wojny pisał o zwycięstwie liberalnej demokracji, to niedawno ten sam Fukuyama pisał, że demokracja przetrwa, jeśli ludzie będą w stanie o nią walczyć, "broniąc wartości, które są dla nas ważne".

Halifax International Security Forum

Tegoroczne Halifax International Security Forum jest czternastym w serii odbywających się od 2009 r. dorocznych spotkań polityków, ekspertów i biznesu. W tym roku w obradach uczestniczy ponad 300 osób.

Tematami sesji plenarnych są bezpieczeństwo, problem zimy w kontekście wysokich cen energii, kwestie nowych źródeł energii, bezpieczeństwa żywnościowego i dostępności wody. Poruszane też będą tematy takie jak dezinformacja, korupcja polityków i przyszłość demokracji. Podczas Forum odbywa się też wiele sesji nieformalnych, m. in. na temat Ukrainy, redefiniowania znaczenia Europy, a także nowej roli NATO, przyszłości konfliktów militarnych, ekstremizmów, źródeł surowców, czy nowych chorób.

Wcześniej w piątek Anand poinformowała, że to właśnie Halifax został wybrany na przyszłą siedzibę regionalnego biura Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA), czyli inkubatora innowacji obronnych NATO. DIANA to uzgodnione w ub.r. nowe przedsięwzięcie NATO. Biura koordynacyjne znajdą się w Kanadzie oraz w Wielkiej Brytanii i Estonii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@HFXforum

Pozostałe wiadomości