Pozew "jak powieść szpiegowska". Następca tronu miał wysłać zabójców do Kanady

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, BBC

Saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman miał wysłać do Kanady grupę zabójców. Według pozwu książę miał zlecić morderstwo saudyjskiego specjalisty ds. terroryzmu. Najemników nie wpuściły kanadyjskie służby graniczne. Sprawa trafiła do sądu w USA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według liczącego 106 stron pozwu cywilnego, który wpłynął w czwartek do sądu w Dystrykcie Kolumbii, a który agencja The Canadian Press określiła jako "czytający się jak powieść szpiegowska", były saudyjski specjalista ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu Saad Aljabri miał zostać zabity w Kanadzie na zlecenie saudyjskiego księcia.

Aljabri, który ma obywatelstwo saudyjskie oraz maltańskie, uciekł z Arabii Saudyjskiej w 2017 roku przez Turcję do Toronto, gdzie obecnie mieszka. Otrzymał prawo stałego pobytu w Kanadzie.

Następca tronu ma dysponować grupą najemników

Następca tronu, według pozwu, ma dysponować grupą najemników, z której rekrutowali się m.in. zabójcy dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w Stambule w 2018 roku. W pozwie napisano, że saudyjski książę miał wymuszać na Aljabrim powrót do Arabii Saudyjskiej, grożąc mu "podjęciem kroków". "Z całą pewnością dobierzemy się do ciebie" - miał pisać.

Do firmy Aljabriego w Toronto pojechał jego były kolega z pracy, udając inwestora i namawiając do spotkania z rodziną w Turcji. W ten sposób zostało potwierdzone miejsce zamieszkania Aljabriego - relacjonują kanadyjskie media.

Mężczyzn zatrzymano na lotnisku w Toronto

Dokumenty złożone w sądzie opisują, że w październiku 2018 roku, dwa tygodnie po morderstwie Chaszodżdżiego, grupa zabójców przyleciała do Toronto, a na lotnisku Pearson próbowali przejść kontrolę graniczną, udając, że się nie znają. Kanadyjskie służby graniczne zatrzymały wszystkich z wyjątkiem jednego, legitymującego się paszportem dyplomatycznym. W pozwie napisano, że książę Muhammad zamierza obecnie wysłać grupę zabójców do USA, zlecając im przekroczenie lądowej granicy z Kanadą.

The Canadian Press nie uzyskała komentarza z ambasady Arabii Saudyjskiej w Ottawie, natomiast federalny minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair przekazał stanowisko, w którym, choć nie odniósł się bezpośrednio do sprawy Aljabriego, to oświadczył, że Kanada "nie będzie tolerować zagranicznych podmiotów zagrażających bezpieczeństwu Kanady czy bezpieczeństwu jej obywateli i osób z prawem pobytu". Zwrócił się też o przekazywanie policji wszelkich sygnałów o zagrożeniach.

Chaszodżdżi współpracował z amerykańskim dziennikiem "Washington Post", krytykując w swych komentarzach saudyjski rząd i następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana, faktycznego władcę kraju. 59-letni dziennikarz zniknął bez śladu po wejściu 2 października 2018 r. do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia ślubu.

Dżamal ChaszodżdżiApril Brady/Wikipedia

Sankcje dla 17 osób

W listopadzie 2018 roku premier Kanady Justin Trudeau potwierdził, że przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu wysłuchali zarejestrowanego przez tureckie służby nagrania zabójstwa Chaszodżdżiego, a jego "powiadomiono, co ono zawiera".

Jak wówczas podkreślały media, Trudeau był pierwszym zachodnim przywódcą, który potwierdził oficjalnie, że służbom wywiadowczym udostępniono to nagranie. Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował, że Turcja przekazała Arabii Saudyjskiej, Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii nagrania dotyczące zabójstwa Chaszodżdżiego.

Premier Justin TrudeauJustin Trudeau – Prime Minister of Canada/Wikimedia CC BY 3.0

W sierpniu 2018 roku Kanada skrytykowała aresztowania saudyjskich aktywistek zajmujących się prawami człowieka. Arabia Saudyjska odwołała wówczas swojego ambasadora w Kanadzie, zapowiedziała wstrzymanie stypendiów dla saudyjskich studentów w Kanadzie i wstrzymała nowe porozumienia gospodarcze i umowy. Po morderstwie Chaszodżdżiego Ottawa nałożyła sankcje na 17 osób powiązanych z zabójstwem.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Justin Trudeau – Prime Minister of Canada/Wikimedia CC BY 3.0

Pozostałe wiadomości