92-letni ksiądz zatrzymany i oskarżony o napaść seksualną sprzed lat. Ofiarą była 10-letnia dziewczynka

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters
W kanadyjskich szkołach rezydencjalnych dochodziło do licznych aktów przemocy
W kanadyjskich szkołach rezydencjalnych dochodziło do licznych aktów przemocy
Reuters Archive
Reuters ArchiveW kanadyjskich szkołach rezydencjalnych dochodziło do licznych aktów przemocy

Kanadyjska policja po trwającym ponad dziesięć lat śledztwie oskarżyła emerytowanego księdza o napaść seksualną na uczennicę szkoły w prowincji Manitoba. Do zdarzenia miało dojść w okresie między rokiem 1968 a 1970. - Rozmiar i zakres tego postępowania wymagały wielu lat pracy śledczej - powiedział sierżant Paul Manaigre z Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej w Manitobie.

92-letni Arthur Masse został zatrzymany i oskarżony w czwartek o napaść seksualną na 10-letniej dziewczynce. Według komunikatu przekazanego przez policję w Manitobie emerytowanego księdza zatrzymano w jego miejscu zamieszkania w Winnipeg, a następnie zwolniono. Mężczyzna ma stawić się w sądzie w Powerview 20 lipca 2022 roku.

Do napaści seksualnej, w sprawie której zatrzymano duchownego, miało dojść w okresie między rokiem 1968 a 1970. Ofiara molestowania była wówczas uczennicą szkoły rezydencjalnej - Fort Alexander Residential School w prowincji Manitoba.

Zarzuty zostały wysunięte w lutym 2010 roku, a dochodzenie karne wszczęto w 2011 roku. - Rozmiar i zakres tego postępowania wymagały wielu lat pracy śledczej - powiedział sierżant Paul Manaigre z Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej w Manitobie.

W kanadyjskich szkołach rezydencjalnych dochodziło do licznych aktów przemocyReuters Archive

- Uraz psychiczny doświadczany przez ofiary przemocy jest bardzo realny i pomimo lat, które upłynęły między domniemanymi zdarzeniami a dochodzeniem policji, ta trauma jest nadal obecna - powiedział Manaigre.

Przemoc w szkołach rezydencjalnych

Szkoły rezydencjalne były to instytucje prowadzone przez duchownych, głównie katolickich, w których przymusowo umieszczane rdzenne dzieci były maltretowane, a ich kultura negowana. W ostatnich latach w pobliżu tych dawnych placówek edukacyjnych odnajdywano setki nieoznakowanych grobów rdzennych dzieci. System przymusowych szkół stacjonarnych w Kanadzie funkcjonował w latach 1831-1996 - ich celem była asymilacja dzieci rdzennej ludności.

ZOBACZ TAKŻE: Reportaż "Dzieci nie tego Boga" >>>

Szkoła, w której doszło do napaści w sprawie 92-letniego księdza, została zamknięta w 1970 roku.

W raporcie opublikowanym w 2015 roku przez Komisję Prawdy i Pojednania Kanady opisano liczne przypadki stosowania przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej w szkołach.

Papież Franciszek odwiedzi Kanadę pod koniec lipca - oczekuje się, że przeprosi za rolę Kościoła katolickiego w prowadzeniu szkół rezydencjalnych.

Tragedia rdzennych kanadyjskich dzieci. Reportaż "Prawda i pojednanie" >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości