Świat

Kaganiec na media od parlamentu? Duńczycy protestują

Świat

Wikipedia (CC BY-2.0)Przeciwko kontrowersyjnej ustawie zagłosowało 42 członków duńskiego parlamentu

Po długiej debacie duński parlament przyjął kontrowersyjną ustawę o informacji, która zdaniem jej krytyków szkodzi wolności mediów. Rząd twierdzi, że fundamentalne swobody w żaden sposób nie są zagrożone.

Ustawa, której projekt przedstawił jeszcze poprzedni rząd w grudniu 2010 roku, została przyjęta 99 głosami, w tym rządzącej lewicowej koalicji i liberalnej opozycji, przy 42 głosach sprzeciwu.

Blokada na dokumenty

Na 32 artykuły ustawy dwa wzbudziły szczególnie ożywioną dyskusję na temat transparentności i demokracji. Jeden z nich odbiera opinii publicznej i dziennikarzom dostęp do agendy ministrów, a drugi ogranicza lub blokuje wgląd w dokumenty wewnętrzne dotyczące bieżących prac ministerialnych. Oba zapisy wzbudziły ostry sprzeciw mediów, intelektualistów, i działaczy praw człowieka. Internetową petycję przeciwko ustawie do wtorku podpisało 86 tys. ludzi.

Niepokoi się OBWE

23 maja zaniepokojenie wyraziła przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović. Także Międzynarodowy Instytut Prasy z siedzibą w Wiedniu zwracał uwagę, że ustawa uniemożliwi dziennikarzom przekazywanie wyborcom informacji niezbędnych do rozliczania polityków. Przeciwnicy ustawy chcą, by została ona poddana pod referendum, zanim wejdzie w życie 1 stycznia.

Autor: twis//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-2.0)