Kadyrow zgubił komórkę na przyjęciu. Przesłuchano tysiąc osób


Ponad 1 tys. osób zostało przesłuchanych przez policję po tym, jak przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow podczas przyjęcia na otwarciu muzeum zgubił komórkę - podaje portal BBC News, powołując się na Stowarzyszenie Memoriał. Kadyrow zaprzecza, że chodziło o jego telefon.

Informacje na ten temat pojawiły się w ostatnich dniach w mediach rosyjskich, ale Kadyrow w środę zaprzeczył, by to o jego telefon chodziło.

Do incydentu doszło w sobotę podczas otwarcia skansenu Szyra Jurt, stylizowanego na stary czeczeński auł. Pod koniec przyjęcia gościom oznajmiono przez megafon, że zaginął telefon, a następnie zaczęto pytać wszystkich obecnych, czy nie widzieli zgubionego aparatu. Poszukiwania nie dały rezultatu. Gdy goście rozjechali się do domów, administracja zaczęła ustalać nazwiska uczestników spotkania. W nocy policja i miejscowe władze wezwały i przesłuchały ponad tysiąc osób, w tym nieletnich - poinformowali obrońcy praw człowieka z Memoriału.

Według nich wezwanych pytano, czy byli na przyjęciu, w którym dokładnie miejscu stali i czy nie znaleźli telefonu lub innego zagubionego przedmiotu. Większość przesłuchiwanych zdołała powrócić do domów dopiero rano.

Rzecznik Kadyrowa, a potem on sam, zaprzeczyli doniesieniom mediów. Kadyrow oświadczył w środę, że rzeczywiście zaginął telefon, ale należał on nie do niego, a do szefowej zespołu tanecznego i policja go odnalazła.

"Nie wiem, ilu ludzi przesłuchali, ale jeśli nawet tysiąc czy dziesięć tysięcy to znaczy, że pracują i nie lekceważą nawet takiego drobnego faktu" - powiedział Kadyrow, cytowany przez agencję ITAR-TASS. Skrytykował też media i nazwał ich doniesienia "bezczelnym kłamstwem".

Kadyrow, lojalny wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, rządzi Czeczenią żelazną ręką. Niegdyś należący do ruchu separatystów czeczeńskich, przeszedł na stronę Moskwy.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości