Kaddafi do Szwajcarów: Nie mam u was kont

TVN24

Aktualizacja:

Ministerstwo spraw zagranicznych Libii zdementowało doniesienia, jakoby Muammar Kaddafi posiadał konta bankowe w Szwajcarii lub innych krajach. o zablokowaniu aktywów szefa libijskiego rodziny informowała w czwartek Szwajcaria.

"Żądamy, by Szwajcaria udowodniła, że brat przywódca ma aktywa lub konta bankowe w (szwajcarskich) bankach lub w jakichkolwiek innych bankach na świecie" - napisał resort w oświadczeniu.

"Ministerstwo spraw zagranicznych podejmie wszelkie kroki prawne, by pozwać rząd Szwajcarii za to nieuzasadnione stwierdzenie" - dodano.

Wcześniej rząd szwajcarski poinformował, że zablokował ze skutkiem natychmiastowym ewentualne aktywa Kaddafiego i jego otoczenia. Decyzja ta jest ważna przez trzy lata.

Zdaniem libijskiego MSZ świadczy ona o "wrogości Szwajcarii wobec Libii i jej przywódcy".

Szwajcarzy mrożą

Szwajcaria zamroziła niedawno aktywa innych skompromitowanych przywódców - obalonych prezydentów Egiptu - Hosniego Mubaraka i Tunezji - Ben Alego, a także aktywa dotychczasowego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, który według społeczności międzynarodowej przegrał listopadowe wybory prezydenckie, ale odmawia zrzeczenia się władzy.

W ostatnich latach Szwajcaria, przez wielu uważana za raj dla nieuczciwie zdobytych majątków, usilnie pracuje nad zmianą tego wizerunku.

CZWARTEK W LIBII - MINUTA PO MINUCIE - CZYTAJ

ZOBACZ STUDIO 3D: LIBIJSKA REWOLUCJA

ZOBACZ STUDIO 3D: ROPA NAFTOWA-ATUT W RĘKACH KADDAFIEGO

ZOBACZ STUDIO 3D: IMPERIUM FINANSOWE RODZINY KADDAFICH

Źródło: PAP, lex.pl