Już 15 kobiet zmarło po masowej sterylizacji. Podany lek zawierał trutkę na szczury?

Świat


Tabletki, które zażyły kobiety w tzw. obozie sterylizacyjnym w Indiach prawdopodobnie zawierały związek chemiczny powszechnie stosowany w trutkach na szczury - poinformowały władze stanu.

Wstępne testy tabletek Ciprocin wykazały, że miały one zawierać fosforek cynku - powiedział Siddhartha Pardeshi, przedstawiciel władz dystryktu Bilaspur. Jest to ciemnoszary proszek powszechnie stosowany do przyrządzania trutek na szczury i inne gryzonie.

Testy leku zostały przeprowadzone po tym, jak władze zostały poinformowane, że substancję znaleziono w fabryce produkującej leki podane kobietom. Próbki zostały wysłane także do laboratoriów w Delhi i Kalkucie w celu potwierdzenia składu leku.

Policja aresztowała dyrektora firmy produkującej leki Ramesha Mahawara i jego syna. Z rynku wycofano 200 tys. tabletek Ciprocin 500 i 4 miliony innych tabletek wyprodukowanych w fabryce Mahawara.

Śmierć po sterylizacji

Do 15 wzrosła liczba kobiet, które zmarły po zabiegu dokonanym przez lekarza oskarżanego o używanie starych, zapuszczonych instrumentów w ośrodku masowych sterylizacji w jednej z wiosek stanu Ćhattisgarh w środkowych Indiach. Kilkadziesiąt kobiet ma powikłania po zabiegu. Dane te uwydatniają, jak pisze Reuters, niebezpieczeństwo największego na świecie programu chirurgicznej antykoncepcji. Sterylizacja jest częścią państwowego programu ograniczenia urodzeń w drugim co do liczby ludności kraju. Rząd Indii, zaniepokojony powszechną biedą gwałtownie rosnącej populacji, która liczy 1,3 mld ludzi, przeprowadza miliony sterylizacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn - pisze agencja Associated Press. Przytłaczająca większość pacjentów to biedne kobiety, które zazwyczaj otrzymują za zgodę na zabieg sumę o równowartości nieprzekraczającej 20 dolarów, co stanowi przeciętny tygodniowy zarobek w ubogich rodzinach. AP przypomina, że ok. 180 mln Indusów wciąż żyje za równowartość 1,25 dolara dziennie.

Autor: kło//rzw / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl