Świat

Juncker: Bukareszt nie całkiem rozumie, co znaczy przewodzić Unii Europejskiej

Świat

Juncker: sprzeciwiamy się atakom na rządy prawa
tvn24Juncker: sprzeciwiamy się atakom na rządy prawa

Na trzy dni przed objęciem prezydencji w Unii Europejskiej przez Rumunię szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stwierdził w sobotę, że rząd w Bukareszcie "nie całkiem zrozumiał", na czym polega przewodzenie UE. Podkreślił jednak, że kraj ten jest "dobrze przygotowany technicznie".

"Myślę, że rząd w Bukareszcie jeszcze nie całkiem zrozumiał, co to znaczy przewodniczyć krajom Unii Europejskiej. Do rozsądnych negocjacji potrzebna jest również gotowość słuchania innych oraz solidna wola odłożenia na bok swoich życzeń. Mam tutaj pewne wątpliwości" - powiedział Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt".

"Wspierać jedność w Europie"

Wskazując na wewnętrzne podziały polityczne w Rumunii, były premier Luksemburga ocenił, że Rumunia nie może występować w Europie jako "spójna jednostka". "W kraju musi istnieć zjednoczony front, by podczas prezydencji wspierać również jedność w Europie" - zastrzegł.

Wcześniej, na początku grudnia, Juncker stwierdził, że mimo zastrzeżeń dotyczących przestrzegania zasad państwa prawa w Rumunii kraj ten jest dobrze przygotowany do objęcia przewodnictwa w Radzie UE. Szef KE miał wypowiedzieć się w tej sprawie podczas wizyty w Brukseli rumuńskiej premier Vioricy Dancili.

Bukareszt obejmuję prezydencję

Przewodnictwo w UE na sześć miesięcy Rumunia obejmuje 1 stycznia przyszłego roku. Niedawno rumuński prezydent Klaus Iohannis ocenił, że kraj nie jest właściwie przygotowany do tego zadania. W połowie listopada Komisja Europejska zarzuciła Rumunii znaczne niedociągnięcia, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad państwa prawa, walkę z korupcją i niezależność sądownictwa. Premier Dancila odrzucała w Brukseli tę krytykę. Zapewniała, że przestrzeganie zasad państwa prawa jest w Rumunii zapewnione. Podkreśliła też, że "dokładane są wszelkie starania", by zapewnić niezależność sądownictwa. Na czas przewodnictwa Rumunii przypadają zaplanowany na marzec brexit oraz majowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock