Świat

Jumbo Jet rozbił się w Afganistanie. Talibowie: To my

Świat

Wikipedia (CC BY SA) | Konstantin von WedelstaedtMaszyna miała mieć na pokładzie sześć pojazdów wojskowych

Amerykański samolot Boeing 747 w wersji transportowej rozbił się tuż po starcie z lotniska w Afganistanie. Zginęła cała załoga. Talibowie twierdzą, że to skutek ich działań, jednak NATO twierdzi, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Maszyna należąca do amerykańskich linii National Air Cargo wykonywała rejs na trasie Afganistan-Dubaj na zlecenie Pentagonu, transportując setki ton ładunków dla wojska.

Tragiczny finał startu

Jumbo Jet bez problemów dotarł na główne lotnisko NATO w Afganistanie w bazie Bagram, położonej niedaleko stolicy kraju, Kabulu. W poniedziałek wieczorem na pokład załadowano pięć nieokreślonych "pojazdów wojskowych", po czym B747 ruszył w rejs do Dubaju, gdzie mieści się jedna z głównych baz logistycznych wojsk USA w regionie Bliskiego Wschodu. Chwilę po starcie, na wysokości około 300 metrów, wielki Jumbo Jet nagle zaczął coraz bardziej zadzierać nos w górę i wytracać prędkość. Doszło do przeciągnięcia i ważąca ponad sto ton maszyna zwaliła się na skrzydło, po chwili uderzając w ziemię. W miejscu upadku wybuchł wielki pożar. Cała ośmioosobowa załoga zginęła na miejscu. Przedstawiciele Talibów szybko oznajmili, że katastrofa jest skutkiem ich działań. NATO i afgańskie władze twierdzą jednak, że w okolicy Bagram nie było żadnej "wrogiej aktywności" w momencie wypadku. Strefa wokół lotniska, które jest kluczową bazą koalicji w Afganistanie, należy do najpilniej strzeżonych i kontrolowanych.

Kosztowny błąd

Nie ma oficjalnych informacji na temat możliwej przyczyny katastrofy, ale jedno prawdopodobne wyjaśnienie podał anonimowy członek sił ISAF, który nasłuchiwał komunikacji radiowej w Bagram. Według niego, załoga chwilę po starcie, podczas stromego wznoszenia, zaalarmowała o przemieszczeniu się ładunku. Może to oznaczać, że jeden lub kilka z pięciu ciężkich pojazdów wojskowych w ładowni zerwało się z mocowań i stoczyło do tyłu. W takim wypadku dociążyłoby to mocno ogon, doprowadziło do niekontrolowanego zadarcia nosa i katastrofy.

Autor: mk/tr/k / Źródło: Reuters, Aviation Herald

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Konstantin von Wedelstaedt

Tagi:
Raporty: