Świat

Julia Skripal w pierwszym wystąpieniu: mam nadzieję, że wrócę do domu, do mojego kraju

Świat


Julia Skripal zabrała głos w sprawie ataku na nią i jej ojca. Jak mówiła, po próbie otrucia jej życie "wywróciło się do góry nogami". Pomimo że o zorganizowanie ataku oskarżana jest Rosja, Skripal wyraziła nadzieję, że w przyszłości "wróci do domu".

Na początku kwietnia Julia Skripal opuściła szpital i obecnie jest objęta ochroną brytyjskich służb w nieujawnionej lokalizacji. W środę wypowiedziała się dla agencji Reutera. To pierwsze wystąpienie 33-latki od ataku, którego padła ofiarą na początku marca.

Skripal uznała za "szokujący" fakt, że do otrucia jej i jej ojca użyto broni chemicznej. - Obudziłam się [ze śpiączki, w której przebywała 20 dni po otruciu 4 marca - red.] i dostałam informację, że oboje zostaliśmy otruci. Moje życie wywróciło się do góry nogami - mówiła Julia Skripal.

- Mieliśmy wiele szczęścia, że udało nam się przeżyć. Nasz powrót do zdrowia jest powolny i ekstremalnie bolesny - przyznała Skripal.

Proces leczenia, przez który przechodziła, określiła jako "inwazyjny, bolesny i przygnębiający".

- Chcę pomóc mojemu ojcu w pełnym powrocie do zdrowia. W dalszej perspektywie mam nadzieję, że wrócę do domu, do mojego kraju - mówiła Skripal.

Zaznaczyła też, że jest "wdzięczna za oferty pomocy płynące z rosyjskiej ambasady", ale na razie nie chce z nich korzystać.

Próba zabójstwa

Siergiej Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, w przeszłości skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem między innymi policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów od broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok. Julia Skripal opuściła szpital 10 kwietnia. Jej ojciec 18 maja.

O próbę zabójstwa Skripalów brytyjskie władze oskarżyły Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między tymi państwami od zakończenia zimnej wojny.

Autor: ads\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: