Świat

Juan Carlos przeszedł operację serca. Emerytowany król "wraca do pełni sił"

Świat


Juan Carlos, 81-letni emerytowany król Hiszpanii, powraca sukcesywnie do sił - poinformowały władze madryckiej kliniki Quiron. Monarcha w sobotę przeszedł operację wszczepienia trzech bypassów.

W poniedziałek po południu władze szpitala potwierdziły, że Juan Carlos czuje się dobrze i odbył już krótką przechadzkę po oddziale intensywnej terapii. "Pacjent czuje się coraz lepiej, powracając sukcesywnie do pełni sił" - poinformowały władze stołecznej kliniki.

Byłego króla czekają kolejne badania

Emerytowany monarcha przeszedł w sobotę operację wszczepienia trzech bypassów. Zabieg został zaplanowany krótko po czerwcowych badaniach okresowych. Od tamtego czasu Juan Carlos prowadził normalne życie, m.in. podróżował.

Juan Carlos, który abdykował w 2014 r., trafił do madryckiej kliniki w piątek. W sobotę po południu władze szpitala poinformowały, że operacja przebiegła pomyślnie.

We wtorek były król ma przejść kolejne badania, a także spotkać się z kilkoma osobami ze swojej najbliższej rodziny.

2 czerwca 2019 r. Juan Carlos pojawił się po raz ostatni na oficjalnej uroczystości. Zapowiedział wcześniej, że całkowicie wycofa się z życia publicznego jako emerytowany król Hiszpanii.

Monarchia z dużym poparciem społecznym

Urodzony w 1938 r., w czasie hiszpańskiej wojny domowej, Juan Carlos przyszedł na świat w Rzymie. Do Hiszpanii przybył dekadę później. W 1975 r., dwa dni po śmierci generała Francisco Franco, wstąpił na tron, co oznaczało przywrócenie monarchii w tym kraju.

Z sondażu przeprowadzonego w czerwcu z okazji piątej rocznicy objęcia tronu przez Filipa VI Burbona wynika, że popularność króla jest największa od przywrócenia hiszpańskiej monarchii.

Badanie instytutu GAD3 wskazało, że pozytywnie obecnego króla ocenia 75,3 procent badanych Hiszpanów. W podobnym sondażu w 2014 r., czyli krótko przed abdykacją, Juan Carlos cieszył się popularnością zaledwie 37 proc. ankietowanych.

Autor: tmw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości