TVN24 | Świat

Borrell o sankcjach wobec Rosji. "Zaczęliśmy przechodzić od słów do czynów"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na łamach dziennika "La Stampa" ocenił działanie unijnych sankcji, nałożonych na Rosję z powodu inwazji zbrojnej na Ukrainę. Napisał, że "restrykcje mocno uderzają w Rosję i wiele sektorów jej gospodarki, a ich wpływ jeszcze się zwiększy".

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa przypomniał, że od rozpoczęcia przez Rosję agresji na Ukrainę UE przyjęła sześć pakietów sankcji przeciwko Moskwie. "Na cel wzięto 1200 osób i 98 podmiotów w Rosji, a także znaczącą liczbę sektorów rosyjskiej gospodarki"- podkreślił Josep Borrell.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Jak zaznaczył Borrell, skuteczność sankcji, uchwalonych w koordynacji z członkami G7, wzmacnia fakt, że ponad 40 innych krajów, w tym kilka tradycyjnie neutralnych, wprowadziło podobne kroki.

Szef unijnej dyplomacji płożył nacisk na to, że do końca tego roku UE zredukuje o 90 procent import rosyjskiej ropy, a jednocześnie bardzo szybko zmniejsza import gazu. "Prawdopodobnie Putin wierzył, że Europa nie odważy się wybrać drogi sankcji ze względu na swoje energetyczne uzależnienie" - dodał.

Kampania #mysanctions - nałóż sankcje na Putina
Kampania #mysanctions - nałóż sankcje na PutinaMysanction.com

Jak stwierdził Borell, sankcje mają bardzo duży wpływ na rosyjską gospodarkę, w tym na sektor produkcji broni oraz transport lotniczy z powodu braku części zamiennych do samolotów.

"W obliczu inwazji na Ukrainę zaczęliśmy przechodzić od słów do czynów, pokazując, że Europa, jeśli jest sprowokowana, jest w stanie odpowiedzieć. Ponieważ nie chcemy być na wojnie z Rosją, sankcje gospodarcze są teraz głównym punktem tej odpowiedzi. Już zaczynają przynosić efekty i będą one jeszcze większe w najbliższych miesiącach" - napisał Borrell. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Aksenov / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości