Świat

Samochodem-pułapką zaatakowali strażników granicznych

Świat


W zamachu bombowym w Jordanii przy granicy z Syrią zginęło sześć osób, a 14 zostało rannych - poinformował przedstawiciel wojska. Ofiary ataku to funkcjonariusze jordańskiej straży granicznej. Król Jordanii Abdullah II zapowiedział, że "żelazną pięścią" odpowie jego sprawcom.

Według źródeł agencji Reutera zamach przeprowadzono z terytorium Syrii. Natomiast w oświadczeniu armii Jordanii podkreślono, że wyładowany materiałami wybuchowymi samochód eksplodował w pobliżu obozu dla uchodźców z Syrii we wschodniej części kraju - gdzie zbiegają się granice z Irakiem i Syrią.

Do tej pory nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. Armia dodała, że zniszczono kilka innych pojazdów, które zostały użyte do przeprowadzenia ataku. Do zdarzenia doszło o godzinie 5.30 czasu lokalnego (4.30 w Polsce).

Odpowiedź "żelazną pięścią"

W reakcji na zamach król Jordanii Abdullah II zapowiedział, że "żelazną pięścią" odpowie jego sprawcom - poinformował pałac królewski w wydanym oświadczeniu.

Wcześniej w tym roku jordańskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły na północy kraju operację wymierzoną w grupę sympatyzująca z tzw. Państwem Islamskim (IS); zginęło wtedy siedmiu dżihadystów. Jak później sprecyzowały władze, operacja udaremniła spisek bojowników IS, który miał na celu zaatakowanie cywilnych i wojskowych celów na terenie Jordanii.

Według jordańskich władz była to jedna z największych akcji przeciwko uśpionym komórkom zwolenników ekstremistycznych ugrupowań islamskich w ostatnich latach. Prozachodnia Jordania należy do kierowanej przez USA koalicji przeciwko dżihadystom z IS w Syrii i Iraku.

Autor: mtom,mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości