TVN24 | Świat

Spotkanie prezydentów USA i Finlandii. "Ewolucja stosunków", pytania o wejście do NATO

TVN24 | Świat

Autor:
wini//rzw
Źródło:
PAP
Joe Biden spotkał się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto
Joe Biden spotkał się z prezydentem Finlandii Saulim NiinistoTVN24
wideo 2/35
TVN24Joe Biden spotkał się z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto został przyjęty w Białym Domu przez prezydenta USA Joe Bidena. Fin zapewniał w rozmowie z dziennikarzami, że nie jest to sygnał, iż jego kraj planuje wstąpić do NATO. Taki krok popiera jednak coraz więcej mieszkańców Finlandii.

Sauli Niinisto wyjaśnił, że spotkanie z Joe Bidenem jest oznaką pogłębienia współpracy obu krajów w sferze bezpieczeństwa. Wskazał na "ewolucję stosunków", między USA a Finlandią, która wzmocni bezpieczeństwo jego ojczyzny.  

Wizyta fińskiego prezydenta w Waszyngtonie została zorganizowana w szybkim trybie, tuż po ataku Rosji na Ukrainę, co przez fińskie władze jest określane jako "fundamentalna zmiana w środowisku bezpieczeństwa Finlandii".

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. CZYTAJ RELACJĘ W TVN24.PL >>>

Finowie popierają członkostwo w NATO

Zbiega się też z rosnącą społeczną presją w Finlandii oraz dyskusją parlamentarną nt. możliwości wejścia tego kraju do Sojuszu. W ciągu kilku dni po militarnej agresji na Ukrainę, po raz pierwszy w historii, więcej Finów popiera członkostwo w NATO niż jest temu przeciwna (ok. 50 proc. jest "za") – wynika z ostatnich sondaży.

Do parlamentu, po zebraniu w ciągu kilku dni po ponad 50 tys. wymaganych podpisów, trafiły też dwie inicjatywy obywatelskie związane z tym procesem. Jedna za przeprowadzeniem referendum, druga za podjęcie przez władze szybkich kroków na drodze do członkostwa.

Niinisto oznajmił, że wierzy, iż gdyby Finlandia ubiegała się o członkostwo w Sojuszu, to kraje NATO, mimo różnych trybów prac i procedur w krajowych parlamentach, "zadziałałyby szybko" w kwestii ratyfikacji jej wniosku.

W sobotę, po powrocie do Helsinek, Niinisto spotka się z premier Szwecji Magdaleną Andersson oraz ministrem obrony tego kraju Peterem Hultqvistem. Oba kraje, będące partnerami NATO, prowadzą ścisłą współpracę obronną.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości