Joe Biden rozmawiał przez telefon z Wołodymyrem Zełeńskim

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak przekazał Zełeński, przywódcy dyskutowali między innymi o możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował w czwartek wieczorem, że rozmowa telefoniczna Bidena i Zełeńskiego trwała około 1,5 godziny. Doszło do niej dwa dni po spotkaniu online prezydentów USA i Rosji. Jak poinformował Biały Dom, Biden ostrzegł Putina, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą "silnymi sankcjami i innymi środkami" na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie. Kreml zaś podał po spotkaniu, że Rosja jest zainteresowana uzyskaniem gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO na kierunku wschodnim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Bezpieczeństwo Ukrainy głównym tematem

"Prezydent (Joe Biden - red.) poinformował mnie o treści negocjacji z (prezydentem Rosji Władimirem - red.) Putinem. Również rozmawialiśmy o możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie i mówiliśmy o przebiegu wewnętrznych reform na Ukrainie" - napisał Zełenski na Twitterze.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biura prezydenta napisano, że głównymi tematami rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy i "perspektywy zaktywizowania pokojowego uregulowania".

Zełenski podziękował Bidenowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i potwierdził, że chce poszukiwać sposobów osiągnięcia pokoju w Donbasie. - Ukraina ma jasne propozycje w sprawie odblokowania procesu pokojowego i jest gotowa, by omawiać je w różnych formatach - zapewnił prezydent. Rozmawiano też o sposobach wsparcia Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa, finansów i polityki w przeciwdziałaniu agresji hybrydowej.

Zełenski podkreślił, że strona ukraińska rozpatruje gazociąg Nord Stream 2 jedynie przez "pryzmat gwarancji energetycznych i bezpieczeństwa". "Kontynuacja projektu pozbawia Ukrainę istotnego czynnika powstrzymującego rosyjską agresję" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, strony omówiły konkretne kroki, mające wzmocnić energetyczną odporność Ukrainy.

Rozmowa w "bardzo otwartej i bezpośredniej atmosferze"

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał w telewizji 1+1, że rozmowa odbyła się w "bardzo otwartej i bezpośredniej atmosferze". Według Jermaka Biden powiedział Zełenskiemu, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO powinna zależeć od woli ukraińskiego narodu.

Przekazał też, że USA podjęły decyzję w sprawie tego, że będą aktywnym uczestnikiem procesu pokojowego w Donbasie. - Jak będzie to wyglądać, będzie zależeć od wielu czynników - wskazał. Biden miał też powiedzieć, że wszelkie decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą być podejmowane bez Ukrainy. Według Jermaka "USA udzielą wszelkiego koniecznego wsparcia, by Ukraina miała możliwość stawić opór (Rosji)" - pisze Interfax-Ukraina.

Najbliższy współpracownik prezydenta Ukrainy poinformował, że w przyszłym tygodniu Zełenski spotka się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskyyUa

Pozostałe wiadomości