TVN24 | Świat

"Nie powinienem być takim mądralą". Biden przeprosił dziennikarkę

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP

Podczas konferencji prasowej Joe Bidena, zorganizowanej po jego rozmowie z Władimirem Putinem, doszło do wymiany zdań z dziennikarką CNN. Prezydent USA impulsywnie zareagował na jedno z pytań. Później jednak ją przeprosił, mówiąc o sobie, że "nie powinien być takim mądralą".

OGLĄDAJ SZCZYT BIDEN-PUTIN W TVN24 GO

W środę w Genewie odbyło się spotkanie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. W rozmowach w poszerzonym gronie brali udział szefowie dyplomacji USA i Rosji, Antony Blinken i Siergiej Ławrow.

"Jeśli tego nie rozumiesz, jesteś w złym zawodzie"

Po rozmowach odbyły się dwie odrębne konferencje prasowe. Najpierw do dziennikarzy wyszedł Władimir Putin, później odbyła się konferencja prasowa Joe Bidena.

Czytaj relację z konferencji prasowej Joe Bidena

Czytaj więcej: Rozmowy bez "wrogości". Putin o "przebłyskach zaufania" między USA a Rosją

Kiedy Joe Biden podczas konferencji odchodził już od podium, na którym przemawiał, dziennikarka CNN Kaitlan Collins zapytała go, co czyni go pewnym, że Putin zmieni swoje zachowanie, jeśli chodzi na przykład o prześladowanie rosyjskiej opozycji. Biden był wyraźnie zirytowany i odparł: "Kto do diabła mówił, że jestem tego pewny?"

Jak wyjaśnił, nie jest pewny, że Putin zmieni swoje zachowanie, lecz na jego zachowanie ma wpływ reakcja reszty świata i konsekwencje dla pozycji Rosji w świecie.

- Jeśli tego nie rozumiesz, jesteś w złym zawodzie - uciął prezydent, zwracając się do dziennikarki.

"Nie powinienem być takim mądralą"

Później, już na lotnisku w Genewie, Biden przeprosił dziennikarkę za to zachowanie. - Mojej ostatniej interlokutorce należą się przeprosiny. Nie powinienem być takim mądralą, jeśli chodzi o ostatnią odpowiedź, której udzieliłem - powiedział Biden tuż przed wylotem do Waszyngtonu.

Komentując zdarzenie na antenie CNN, Collins stwierdziła, że wykonywała swoją pracę, a przeprosiny nie były konieczne.

- Doceniam jednak ten gest i że zrobił to w obecności innych reporterów - powiedziała dziennikarka.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP