Jest porozumienie w sprawie mięsa

Aktualizacja:

Jak dowiedziały się Fakty TVN, osiągnięto porozumienie w sprawie embarga na eksport polskiego mięsa do Rosji. Od wczesnych godzin rannych minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał na ten temat w Moskwie spotkanie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksiejem Gordiejewem.

Jak powiedział w TVN24 korespondent Faktów w Moskwie Andrzej Zaucha, ministrowie doszli do porozumienia nie tylko w sprawie mięsa, ale też jeśli chodzi o inne produktów rolnych. Formalnie eksport zostanie wznowiony, gdy polskie i rosyjskie służby weterynaryjne podpiszą memorandum z tej sprawie, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Ustalono też, jakie dokumenty powinni mieć eksporterzy.

O porozumieniu poinformowała też agencja Interfax powołując się na ministra rolnictwa Rosji Aleksieja Gordiejewa.

Sawicki przywiózł ze sobą do Moskwy przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Być może oni zdołają przekonać Rosjan, że system kontroli bezpieczeństwa żywności, która trafia na ich rynek, jest szczelny. Rosjanie uzależniają zniesienie embarga od przeprowadzenia kolejnych inspekcji w polskich zakładach.

Już od trzech tygodni w Polsce przebywa grupa rosyjskich ekspertów, którzy prowadzą kontrole zakładów eksportujących na rynek Federacji Rosyjskiej. Są to zakłady przetwórstwa mleka oraz firmy paszowe. Kontrole mają zakończyć się w połowie grudnia. Celem inspekcji jest przedłużenie certyfikatów eksportowych na okres po 1 stycznia 2008 roku. Dotychczas takie certyfikaty miały 62 firmy.

Polska nie zgadza się jednak na kontrole w przedsiębiorstwach mięsnych, których produkcja objęta jest embargiem. Przed zakazem handlu uprawnienia do wysyłania mięsa na tamten rynek miało 19 zakładów.

"Długo oczekiwane spotkanie"

Porozumienie w sprawie mięsa jest sukcesem Unii Europejskiej Waldemar Pawlak

Kilka dni temu w Brukseli odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim. - Mam nadzieję, że będziemy mogli rozmawiać o rozwoju i współpracy pomiędzy naszymi oboma krajami - mówił wówczas Ławrow. Dodał, że liczy na "normalne stosunki" między Polską i Rosją.

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że to porozumienie jest sukcesem Unii Europejskiej. - Unia długo się zajmowała tą sprawą. Miejmy nadzieję, że sprawa zakończy się pomyślnie. Na razie nie chcę nic przesądzać - powiedział w TVN24.

Rosyjskie emabargo

Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 roku. Początkowo dotyczyło on jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.

Powodem wprowadzenia restrykcji były, jak podało rosyjskie ministerstwo, "coraz częstsze przypadki brutalnego łamania rosyjskiego ustawodawstwa weterynaryjnego przy dostawach z Polski wyrobów mięsnych i fałszowania surowca mięsnego". Rosjanie mówili także o "masowych" przypadkach fałszowania świadectw fitosanitarnych w eksporcie do Rosji.

Wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji w 2004 roku wyniosła 520 mln USD. Na produkty pochodzenia roślinnego przypadło ok. 200-300 mln USD, a na mięso i produkty mięsne - ok. 70 mln USD. W ciągu 8 pierwszych miesięcy 2005 roku firmy wyeksportowały do Rosji jabłka, gruszki i pigwę o wartości 47 mln euro.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości