Świat

"Jest nacjonalistą, ma mamę, tatę, przyjaciół". Podejrzany o zabójstwo dziennikarza

Świat

CC BY-SA 3.0 WikipediaBuzyna został zastrzelony 16 kwietnia na podwórku przed własnym domem

- Ukraińska milicja ujęła trzy osoby, podejrzewane o zastrzelenie w kwietniu znanego z prorosyjskich poglądów dziennikarza Ołesia Buzyny – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Jednym z zatrzymanych jest 26-letni Andrij Medwedko, aktywista walczący z nielegalnymi budowami w Kijowie i uczestnik rewolucji na Majdanie Niepodległości, który walczył z separatystami na wschodzie kraju w szeregach podlegającego MSW batalionu ochotniczego Kijów-2.

Rewanż ukraińskiego MSW?

Zatrzymanie Medwedki wywołało spekulacje, że padł on ofiarą rewanżu ze strony służb milicyjnych. Deputowany do parlamentu Ihor Łucenko oświadczył, że Medwedko opuścił niedawno swój batalion protestując przeciwko „totalnej korupcji i sabotażowi w milicji”. „Dziś miałem spotkać się z Andrijem Medwedką (...). Chciał mi przekazać jakieś dokumenty o przestępczości w kierownictwie MSW. Kilka godzin temu został zatrzymany. Oskarżany jest o zabójstwo Buzyny. Rewanż” – napisał Łucenko na swoim Facebooku.

Minister Awakow zdecydowanie odrzucił te oskarżenia. Oświadczył, że dowody zebrane w trakcie śledztwa jednoznacznie potwierdzają udział zatrzymanych w zabójstwie dziennikarza. "Jeśli mówię o bezpośrednich dowodach, to mam na myśli ekspertyzy DNA pobranego z ubrań porzuconych przez przestępców, ekspertyzy śladów z samochodu (z którego strzelano do Buzyny), rozpoznanie sprawców przez świadków (...)” – podkreślił.

Awakow zaznaczył, że dla śledztwa nie ma znaczenia, czym zajmowali się zatrzymani przed dokonaniem przestępstwa. - Zabójca nie ma narodowości, ani kwalifikacji zawodowych. Jest to zabójca. Tak, jest nacjonalistą, fajnym chłopakiem, z pewnością ma mamę, tatę, przyjaciół i być może służył w ATO (operacji przeciwko separatystom). Ale czy jest to jakieś usprawiedliwienie? – pytał minister na konferencji prasowej.

Znany z prorosyjskich poglądów

45-letni Buzyna został zastrzelony 16 kwietnia na podwórku przed domem, w którym mieszkał w Kijowie. Według milicji oddano do niego kilka strzałów z przejeżdżającego samochodu.

Doradca ministra spraw wewnętrznych i deputowany do parlamentu ukraińskiego Anton Heraszczenko oświadczał wówczas, że Buzyna był świadkiem w śledztwie w sprawie tzw. antymajdanu. Były to organizowane i opłacane przez ekipę ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza kontrprotesty przeciwko uczestnikom antyrządowych demonstracji na Ukrainie na przełomie lat 2013-2014.

Heraszczenko nie wykluczał także, że śmierć Buzyny mogła być dziełem rosyjskich służb specjalnych.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia

Tagi:
Raporty: