Świat

"Jeśli coś mu się stanie, to się stanie". Lekarz Trumpa o zdrowiu prezydenta elekta

Świat


Donald Trump będzie najstarszym w chwili obejmowania urzędu prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej pojawiły się w związku z tym obawy o jego zdrowie. W wywiadzie udzielonym Stat News jego wieloletni lekarz Harold Bornstein zapewnia, że nie niepokoi się o jego kondycję, choć prezydent elekt "ma kilka kilogramów nadwagi".

Harold Bornstein leczy Donalda Trumpa od ponad trzydziestu lat. We wrześniu, gdy amerykańskie media zaczęły zastanawiać się, czy wiek ówczesnego kandydata nie będzie przeszkodą w sprawowaniu urzędu, Bornstein napisał list, w którym zapewnił, że Trump cieszy się doskonałym zdrowiem. Prezydent elekt zapewnia, że nie pije alkoholu ani nie pali papierosów, ale znana jest jego słabość do fast foodów.

W opublikowanym w środę wywiadzie udzielonym Stat News lekarz przyznał, że nie rozmawiał z Trumpem od wyborów. Nie wie również, czy zostanie poproszony, by zajmować się jego zdrowiem w Białym Domu.

- Ma kilka kilogramów nadwagi, co każdy widzi, ale to wszystko - mówił o stanie swojego najbardziej znanego pacjenta Bornstein. Dodał, że nigdy nie zauważył u Trumpa żadnych problemów zdrowotnych.

"Jeśli coś mu się stanie, to się stanie"

W chwili objęcia urzędu Donald Trump będzie miał 70 lat. Poprzedni rekord należał do Ronalda Reagana, który gdy został prezydentem, był 69-latkiem.

- Nigdy nie pomyślałem o tym, że będzie to najstarszy prezydent, ani przez sekundę - powiedział Bornstein o Trumpie. - Ronald Reagan miał demencję przedstarczą. Czy poinformowano o tym, czy też wszystko przykrywała po prostu Nancy? - mówił.

- Jeśli coś mu się stanie, to się stanie - stwierdził lekarz. - Tak jak w przypadku nas wszystkich, prawda? Po to mamy wiceprezydenta, przewodniczącego Izby Reprezentantów i całą kolejkę osób - dodał.

Donald Trump formalnie przejmie obowiązki 20 stycznia 2017 r.

Autor: kg//rzw / Źródło: Time

Raporty: