Stoltenberg: siły NATO opuszczą Afganistan razem ze Stanami Zjednoczonymi

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził decyzję o wycofaniu sił Sojuszu z Afganistanu razem ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać stamtąd swoich żołnierzy przed tegorocznym Bożym Narodzeniem.

- Wspólnie podjęliśmy decyzję o naszej obecności w Afganistanie. W związku z tym połączymy siły i razem opuścimy ten kraj - powiedział podczas briefingu prasowego z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaevem.

Misja NATO Resolute Support w Afganistanie liczy obecnie 12 tysięcy żołnierzy z 38 krajów, w tym 8,6 tysiąca Amerykanów. Żołnierze USA są już w trakcie wycofywania się z Afganistanu, jeszcze w zeszłym roku było ich tam 14 tysięcy.

W środę Trump ogłosił chęć wycofania wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do Bożego Narodzenia, czyli szybciej, niż przewiduje porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Talibami. Nie powiedział jednak, czy chodzi o siły amerykańskie rozmieszczone w ramach misji NATO.

Stoltenberg podkreślił potrzebę zapobieżenia temu, by Afganistan ponownie stał się "azylem terrorystów". - Udaliśmy się do Afganistanu po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku. Misja NATO początkowo liczyła ponad 100 tysięcy żołnierzy zaangażowanych w operacje bojowe, a dziś Sojusz ma tam 12 tysięcy żołnierzy, odpowiedzialnych za doradztwo i szkolenie sił afgańskich - przypomniał.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ee