Czechy, Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna z respiratorami z NATO

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Czechy, Albania, Czarnogóra oraz Macedonia Północna. Kraje te NATO wspiera respiratorami i środkami medycznymi ze swoich zapasów - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

W piątek do stolicy Macedonii Północnej, Skopje dostarczono 60 respiratorów w ramach wsparcia NATO w walce z pandemią COVID-19 państw należących do Sojuszu. Podobna liczba urządzeń została dostarczona wcześniej do Czech.

Dostawy były koordynowane przez Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC) w odpowiedzi na prośby tych krajów.

Odpowiedź na wnioski o pomoc

Jak poinformowało NATO w październiku i listopadzie Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna otrzymały i jeszcze otrzymają dziesiątki respiratorów i zaopatrzenie medyczne o wartości około 1,5 mln euro. To odpowiedź na wnioski o pomoc, które skierowały te kraje do EADRCC.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Pierwsze 60 respiratorów z magazynów Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało dostarczonych 22 października do ministerstwa zdrowia Albanii. Kilku członków Sojuszu wniosło też wkład finansowy do funduszu NATO na rzecz reagowania na pandemię, w tym Belgia, Dania, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Słowacja, Turcja i Wielka Brytania.

Respiratory, które trafiły do państw Sojuszu, są częścią darowizny ze Stanów Zjednoczonych na rzecz Sojuszu. Były one przechowywane przez Agencję do spraw Wsparcia i Zamówień NATO w magazynie w Południowym Centrum Operacyjnym NSPA w Tarencie we Włoszech.

NATO utworzyło zapasy sprzętu medycznego, aby móc zapewnić natychmiastową pomoc potrzebującym sojusznikom lub partnerom. Zakupem i przechowywaniem artykułów pomocowych dla zapasów zarządza Agencja do spraw Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA).

Autor:tas

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości