UNICEF: ponad 10 tysięcy dzieci zginęło lub zostało okaleczonych w wyniku wojny w Jemenie

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

James Elder, rzecznik Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), przekazał we wtorek, że ponad 10 tysięcy dzieci zginęło lub zostało okaleczonych w rezultacie wojny w Jemenie. Liczba ta z pewnością jest zaniżona, ponieważ wiele zgonów wśród dzieci nie jest rejestrowanych - dodał.

Z nowych danych wynika, że każdego dnia od 2015 roku w Jemenie ginie lub zostaje okaleczonych czworo dzieci - powiedział rzecznik Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) James Elder, nazywając tę statystykę "haniebnym kamieniem milowym".

Przedłużający się konflikt w Jemenie skutkuje zapaścią gospodarki, usług publicznych i systemu ochrony zdrowia. Z kłopotami finansowymi zmagają się także działające w tym kraju instytucje ONZ - przypomina agencja AP. Według szacunków UNICEF 11 mln dzieci w Jemenie, czyli około 80 procent, potrzebuje pomocy humanitarnej.

OGLĄDAJ W TVN24: MA 26 LAT I KIEROWAŁA MISJĄ HUMANITARNĄ W JEMENIE

Elder powiedział na konferencji prasowej, że Jemeńczycy głodują nie z braku jedzenia, lecz z braku pieniędzy na jego zakup. - Głodują, ponieważ dorośli wciąż prowadzą wojnę, w której dzieci są największymi przegranymi. Jemen to najgorsze miejsce do życia dla dzieci, a będzie jeszcze gorzej - ocenił rzecznik UNICEF.

130 tysięcy ofiar konfliktu w Jemenie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ONZ OSTRZEGA W SPRAWIE KATASTROFY GŁODU W JEMENIE

Wojna w Jemenie jest postrzegana jako konflikt zastępczy, w którym o hegemonię w regionie walczą przez pośredników szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska. Według organizacji pozarządowej ACLED w konflikcie w Jemenie dotychczas zginęło około 130 tysięcy ludzi. ONZ określa ten konflikt jako największą obecnie katastrofę humanitarną na świecie.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości