Świat

Rosjanie na jemeńskim niebie? Były dyktator wychodzi z propozycją

Świat

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 zrzucają bomby na Syrię
MO RosjiRosjanie w Jemenie?

Obalony w 2011 r. b. prezydent Jemenu Ali Salah powiedział w wywiadzie dla kanału Rossija 24, że powstała z inicjatywy rebeliantów Huti i zwolenników Salaha tzw. rada jest gotowa udostępnić Rosji jemeńską przestrzeń powietrzną i porty dla walki z terroryzmem.

- Wychodząc naprzeciw rosyjskim zmaganiom z terroryzmem, jesteśmy gotowi zaoferować Federacji Rosyjskiej naszą infrastrukturę lotniczą i morską – powiedział Salah rosyjskiemu kanałowi.

"Były dyktator może mieć kłopot z urzeczywistnieniem swej oferty, ale trzeba pamiętać, że jego współpracownicy partyjni weszli w skład tzw. rady, która kontroluje dużą część kraju i ściśle współpracuje z szyickimi rebeliantami Huti. Sprzymierzeńcem tych ostatnich jest zaś Iran – od niedawna udostępniający rosyjskiemu lotnictwu swe bazy" – zaznacza w komentarzu agencja Reutera.

Jemen pogrążony w chaosie

Rządzący zjednoczonym Jemenem w latach 1990-2012, oskarżany o liczne zbrodnie oraz prześladowanie opozycji, Salah wypowiedział się w imieniu tzw. rady, która została powołana do życia 6 sierpnia. Rada została utworzona wbrew rekomendacjom ONZ, po zerwaniu rozmów pokojowych toczących się w Kuwejcie. Wysłannik ONZ do Jemenu Ismail Uld Szejk Ahmed zapowiadał bezpośrednio po zawieszeniu rokowań, że obie strony powrócą do negocjacji za miesiąc, w niesprecyzowanym miejscu. Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, który został zmuszony do przekazania władzy dotychczasowemu wiceprezydentowi Abd ar-Rab Mansurowi Al-Hadiemu. Po oddaniu steru rządów Salah sprzymierzył się z rebeliantami szyickimi z plemienia Huti, wspierając ich walkę z legalnymi władzami Jemenu. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo na wschodzie kraju Państwo Islamskie oraz Al-Kaida. Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti. Saudyjczycy chcą by władzę w kraju całkowicie przejął prezydent Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Rozmowy z ONZ

Arabię Saudyjską wspierają Stany Zjednoczone, zapewniając zwłaszcza wsparcie logistyczne i wyposażenie wojskowe. Jednak amerykańska dyplomacja wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie dużą liczbą ofiar cywilnych bombardowań przeprowadzanych przez koalicję. Władze w Rijadzie wielokrotnie były krytykowane przez organizacje praw człowieka za to, że w atakach powietrznych w Jemenie ginie duża liczba cywilów. Pod koniec lipca w Kuwejcie rozpoczęły się rozmowy pokojowe mające doprowadzić do zakończenia konfliktu w Jemenie. Negocjacje odbywały się pod auspicjami ONZ. Uczestniczyły w nich obie strony sporu. Rozmowy zawieszono po kilku dniach. W walkach między siłami lojalnymi wobec Al-Hadiego, wspieranymi przez koalicję pod dowództwem Arabii Saudyjskiej, a Huti sprzymierzonymi z byłym prezydentem zginęło ponad 6,5 tys. ludzi, a 2,8 mln zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

Autor: jaz/kk / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości