Świat

Przemytnicy kazali im wyskoczyć z łodzi. "Najpewniej zginęło 55 osób"

Świat


55 osób najprawdopodobniej zginęło w czwartek, gdy przemytnik ludzi kazał migrantom wyskoczyć z łodzi do wzburzonego Morza Arabskiego u wybrzeży Jemenu - poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Podobne zdarzenie ze środy Organizacja nazwała "rozmyślnym utopieniem".

- Widzieliśmy pięć ciał, więc mogę potwierdzić pięć ofiar śmiertelnych. 50 osób jest zaginionych, dlatego uważamy, że najpewniej zginęło 55 osób - powiedziała agencji Reutera rzeczniczka IOM Olivia Headon. Łodzią płynęło ok. 180 migrantów z Etiopii i Somalii.

- To może być początek nowego trendu. Przemytnicy wiedzą, że sytuacja jest niebezpieczna i że mogą być zastrzeleni, więc wyrzucają (migrantów) w pobliżu wybrzeża do wody - dodała.

Groby na plaży

Do podobnego zdarzenia doszło w tym samym miejscu w środę, gdy przemytnik zmusił do skoku do wody 120 młodych migrantów z Somalii i Etiopii, którzy byli w jego łodzi. Wielu migrantów tego nie przeżyło.

Pracownicy IOM znaleźli płytkie groby 29 osób na plaży podczas rutynowego patrolu - podała organizacja w komunikacie wydanym w środę wieczorem. Utopieni ludzie, których ciała morze wyrzuciło na brzeg, zostali pogrzebani przez tych, którym udało się przeżyć. Co najmniej 22 osoby uważa się za zaginione.

Średnia wieku pasażerów łodzi wynosiła 16 lat. Według IOM wśród tych, którzy zginęli albo zaginęli, było wiele kobiet i dzieci.

Pracownicy IOM udzielili pomocy 27 pasażerom łodzi, którzy wciąż byli na plaży. Reszta migrantów już ją wcześniej opuściła.

- Zbyt wielu młodych ludzi płaci przemytnikom w płonnej nadziei na lepszą przyszłość - powiedział szef misji IOM w Jemenie Laurent de Boeck.

Emigracja z Rogu Afryki

W ostatnich latach wąski przesmyk między Rogiem Afryki a Jemenem jest szlakiem migracji wielu osób, które chcą trafić do bogatych krajów Zatoki Perskiej. Szacuje się, że od początku roku było ich ok. 55 tys., w tym wielu ludzi z Somalii i Etiopii uciekających przed biedą i przemocą. Około jedną trzecią stanowiły kobiety.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości