Jej ojciec umarł, więc została mężczyzną

Aktualizacja:
 
Qamile Stema jest zadowolona z wyboru drogi życiowejBBC

Kiedy ponad 80 lat temu jej ojciec umarł, w domu zabrakło mężczyzny. Przebrała się w czarny garnitur, założyła małą tradycyjną czapkę i z Albanki stała się Albańczykiem - głową rodziny. Mężczyzną jest do dziś.

- Mój ojciec umarł, więc drzwi naszego domu zostały zamknięte, ponieważ w rodzinie nie było żadnego mężczyzny. Dlatego ścięłam włosy i od tego momentu drzwi mojego domu zostały otwarte - mówi reporterowi BBC 88-letnia Albanka, Qamile Stema.

Jednak jej wysoki głos i smukłe rysy twarzy prawie natychmiast demaskują jej prawdziwą tożsamości. - Ludzie mnie szanują. Podają mi rękę, tak jak to robią mężczyźni. Ale kiedy słyszą mój głos i widzą moją twarz, wiedzą że jestem kobietą - mówi Qamile.

Dziewice z północy

Kobieta jest jedną z niewielu

Ludzie mnie szanują. Podają mi rękę, tak jak to robią mężczyźni. Ale kiedy słyszą mój głos i widzą moją twarz, wiedzą że jestem kobietą. Qamile Stema

Jak mówi dla BBC socjolog Zydin Derwiszi, który rozmawiał z ponad dwudziestoma takimi kobietami, decyzja o zmianie swojego życia jest podyktowana chęcią uniknięcia niechcianych małżeństw. Część z kobiet, tak jak zrobiła to Qamile, zastępuje w rodzinie mężczyzn.

Chronić honor rodziny

Siedząc przed swoim

Myślę, że lepiej jest być bezdzietną, tak jak ja, niż mieć dzieci, które sprawiają tyle kłopotu. Miałam dobre życie. Qamile Stema

Udało się jej jednak uzyskać prawo do posiadania broni, żeby spełnić swój obowiązek ochrony honoru rodziny. Może pracować i palić razem z innymi mężczyznami ze wsi, a nawet modlić się z nimi w pobliskim meczecie. Na weselach i pogrzebach Qamile może przebywać z innymi mężczyznami. - Nawet teraz jest proszona o radę, ludzie pytają co jest dobre a co złe - opowiada jeden z krewnych.

Część kultury

Dziś migracje i wpływ zachodu radykalnie zmienił pozycję kobiet w albańskim społeczeństwie. - Zaprzysięgłe dziewice są teraz częścią zanikającego albańskiego folkloru - mówi dla BBC Zydin Derwiszi.

Quamile nie jest jednak jedyna. Podobną historię ma np. Pashe Keqi, o której nie tak dawno pisał "The New York Times". Keqi swoje długie czarne loki ścięła, a suknię zamieniła na spodnie ojca 60 lat temu. Dziennikarzom "NYT" mówiła jednak, że teraz by tego nie zrobiła. Nie dzisiaj, kiedy równouprawnienie płci i nowoczesność zawitały nawet do Albanii.

Tutejsze kobiety nie chcą już być chłopcami. Jak pisze "NYT" pozostało ich około 40. Jako "zaprzysięgłe dziewice" zdecydowały: w ich życiu nie bedzie ani małżeństwa, ani dzieci, ani seksu. - Myślę, że lepiej jest być bezdzietną, tak jak ja, niż mieć dzieci, które sprawiają tyle kłopotu. Miałam dobre życie - podsumowuje jednak Qamile.

Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl

Źródło zdjęcia głównego: BBC