Jego mózg miał wegetować, a odpowiedział. Przełomowe odkrycie

Świat

Flickr CC-BY-SAŚwiadomości miało nie być, a zareagowała

Scott Routley od 12 lat znajduje się, a raczej tak zdawało się lekarzom, w stanie wegetatywnym. Naukowcom udało się jednak dotrzeć do świadomości mężczyzny. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi, Routley "powiedział", że nie odczuwa bólu.

39-letni Kanadyjczyk 12 lat temu był ofiarą poważnego wypadku drogowego, w wyniku którego doznał rozległych uszkodzeń mózgu. Najpierw znajdował się w stanie głębokiej śpiączki, ale po kilku latach stwierdzono, że znajduje się w stanie wegetatywnym.

Oznacza to, że jego mózg znajduje się "w stanie spoczynku". Człowiek jest przytomny, wydaje się czasem budzić, otwiera oczy, może wydać nieartykułowany dźwięk, ale jest pozbawiony świadomości.

Mózg własnym więzieniem

Dotychczas wiedziano, że mózg osoby w stanie wegetatywnej może odruchowo reagować na bodźce zewnętrzne. Brytyjscy naukowcy dokonali jednak, jak podaje BBC, przełomowego odkrycia. Udało im się skomunikować z uwięzionym w własnym mózgu Routleyem,

Pacjent został umieszczony w specjalistycznym urządzeniu nazywanym Funkcjonalnym Magnetycznym Rezonansem Jądrowym (fMRI), które niezwykle dokładnie obrazuje działanie poszczególnych części mózgu. Przy jego pomocy można stwierdzić na przykład, czy badany człowiek chce powiedzieć "tak" lub "nie".

Zespół neurologów pod przywództwem brytyjskiego profesora Adriana Owena zadał Routleyowi pytanie: "Czy odczuwasz ból?". Ku wielkiemu zaskoczeniu całego zespołu, fMRI natychmiast wykazał, iż pacjent chce powiedzieć "nie".

"Przełomowe odkrycie"

- Scott pokazał nam, że jest świadomą i myślącą osobą. Skanowaliśmy go w fMRI kilka razy i obraz jego mózgu wyraźnie wskazuje, że chce odpowiedzieć na nasze pytanie. Jesteśmy przekonani, że on wie kim jest i w jakiej znajduje się sytuacji - powiedział prof. Owen. Według naukowca, to "przełomowe odkrycie", które będzie wymagać napisania podręczników do medycyny na nowo.

- Od lat chcieliśmy zapytać pacjenta o coś dla niego ważnego. W przyszłości chcemy ich pytać, co możemy zrobić, aby poprawić jakość ich życia. Na przykład jaką rozrywkę im dostarczać, albo kiedy chcą być myci i karmieni - mówi BBC prof. Owen.

Nowe podręczniki potrzebne

Rodzice 39-letniego Kanadyjczyka zawsze twierdzili, że ich syn jest świadomy i komunikuje się na przykład przy pomocy ruchów oka. Lekarze nigdy jednak nie znaleźli na to dowodów.

Opiekujący się Routleyem od 12 lat prof. Bryan Young z Szpitala Uniwersyteckiego w Londynie przyznaje, że jest wielce zaskoczony wynikami badań, które całkowicie obalają jego wcześniejsze diagnozy. - On był typowym przykładem pacjenta w stanie wegetatywnym i nie miał żadnych odruchów, które można by uznać za świadome - mówi zaskoczony profesor, który dodaje, że trzeba zmienić podręczniki neurologii.

BBC podaje też przykład innego kanadyjskiego pacjenta w stanie wegetatywnym, Stevena Grahama, u którego udało się wykazać, iż jest w stanie zapamiętywać informacje. Z obrazu mózgu mężczyzny wynikało, iż jest świadomy, iż jego siostra ma córkę, która urodziła się kilka lat po jego wypadku.

Autor: mk//gak / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Flickr CC-BY-SA