Jeden na pięciu młodych Niemców nie wie o Auschwitz

TVN24

Aktualizacja:
auschwitz.orgBrama Śmierci w Auschwitz II - Birkenau

Tragiczna historia Holokaustu coraz bardziej odchodzi do historii - wynika z sondażu opublikowanego przez tygodnik "Stern". Pokazuje on, że aż jeden na pięciu młodych Niemców nie wie, że Auschwitz to nazwa byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Według sondażu 21 proc. ankietowanych młodych obywateli Niemiec w wieku od 18 do 29 lat nie potrafiło wyjaśnić, czym było Auschwitz. Kłopotów z odpowiedzią na to pytanie nie mieli niemal wszyscy starsi respondenci; 90-95 proc. Niemców powyżej 30. roku życia zdaje sobie sprawę ze znaczenia tego słowa - pisze "Stern".

Jednak 31 proc. wszystkich ankietowanych nie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży były hitlerowski obóz koncentracyjny. 69 proc. odpowiedziało prawidłowo, że zbudowano go na terenie Polski.

Nie odwiedzają obozów

Według sondażu 43 proc. pytanych przyznało, że nigdy jeszcze nie odwiedziło żadnego z miejsc pamięci, istniejących na terenach dawnych obozów koncentracyjnych. Więcej takich osób było wśród mieszkańców zachodniej części Niemiec (46 proc.); wśród mieszkańców wschodnich regionów odsetek ten wyniósł 27 proc.

Zdaniem 65 proc. ankietowanych Niemcy nie ponoszą szczególnej odpowiedzialności wobec innych narodów przez wzgląd na swoją historię. 31 proc. pytanych uznało, że taka szczególna odpowiedzialność Niemców istnieje. Jednocześnie - pisze "Stern" - 40 proc. opowiada się za definitywnym oddzieleniem historii grubą kreską (w 1994 r. uważało tak 53 proc. pytanych). Przeciwnego zdania było 56 proc pytanych.

W sondażu Instytutu Forsa wzięło udział 1002 obywateli Niemiec. W najbliższy piątek przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony w rocznicę wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 1945 r. Podczas piątkowej uroczystości na forum niemieckiego Bundestagu przemówienie wygłosi niemiecki krytyk literacki urodzony we Włocławku, Marcel Reich-Ranicki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: auschwitz.org