"Najpierw Londyn, potem Bruksela i Strasburg"

TVN24


Umowę w sprawie brexitu między Londynem a Brukselą powinna najpierw ratyfikować brytyjska Izba Gmin, a dopiero potem Parlament Europejski - powiedział we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean–Claude Juncker podczas debaty w europarlamencie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powtórzył w czasie obrad to, co - jak mówił - przekazał w sobotę brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi: "brexit bez porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją".

- Jest niemożliwym, niewyobrażalnym, aby Parlament Europejski ratyfikował umowę przed Westminsterem. Najpierw Londyn, potem Bruksela i Strasburg – powiedział szef KE Jean–Claude Juncker podczas debaty w PE. Został nagrodzony za te słowa oklaskami.

Juncker: zawsze będę żałował decyzji Wielkiej Brytanii o brexicie

Jak dodał kończący swą kadencję przewodniczący Komisji Europejskiej, Unia poświęciła bardzo dużo energii, aby w sprawie umowy dotyczącej brexitu znaleźć się w tym punkcie, w którym jest obecnie. - Słuchałem premiera (Wielkiej Brytanii Borisa) Johnsona w taki sam sposób, jak słuchałem premier (Theresy) May. Nasi negocjatorzy, głównie Michel Barnier, (...) pokazali kreatywność i determinację – zaznaczył Juncker.

Podkreślił, że zawsze będzie żałował decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE.

Potencjalny wpływ brexitu na kraje UE
PAP/Małgorzata Latos

Tusk: brexit bez porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją

W debacie wypowiedział się też przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Zauważył, że zmiana umowy była możliwa do zaakceptowania przez UE, ponieważ uzyskała poparcie Irlandii oraz Komisji Europejskiej i ponieważ pozwala uniknąć chaotycznego brexitu bez porozumienia. - Po stronie Rady właśnie zakończyliśmy niezbędne kroki w celu zatwierdzenia (umowy) przez UE. Parlament Europejski ma do odegrania ważną rolę. Sytuacja jest dość złożona po wydarzeniach w weekend w Wielkiej Brytanii i brytyjskim wniosku o przedłużenie procesu na podstawie art. 50. (unijnego traktatu) – powiedział Tusk. Dodał, że prowadzi konsultacje z unijnymi przywódcami w sprawie tego, jak zareagować i decyzję podejmie w najbliższych dniach. - Oczywistym jest, że wynik tych konsultacji będzie w dużej mierze zależeć od tego, co zadecyduje brytyjski parlament (...). Powinniśmy być gotowi na każdy scenariusz. Ale jedno musi być jasne: jak powiedziałem w sobotę premierowi Johnsonowi, brexit bez porozumienia nigdy nie będzie naszą decyzją – podsumował Tusk.

Nowe porozumienie

W czwartek unijni liderzy poparli zmienione porozumienie w sprawie brexitu zawarte między UE a Wielką Brytanią.

W sobotę jednak brytyjska Izba Gmin przyjęła poprawkę, która wstrzymuje akceptację uzgodnionego porozumienia do czasu przyjęcia i wejścia w życie koniecznych ustaw związanych z brexitem. Celem tego kroku jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której posłowie poparliby porozumienie, a ustawa nie przeszłaby całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE musiałaby wyjść bez umowy. Przyjęcie poprawki spowodowało, że zaistniały okoliczności przewidziane w przyjętej na początku września ustawie o wyjściu z UE, tzw. ustawie Benna. Nakładała ona na premiera Wielkiej Brytanii obowiązek zwrócenia się do UE z wnioskiem o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 roku, w przypadku gdyby do 19 października włącznie Izba Gmin nie poparła porozumienia z UE i nie zgodziła się na brexit bez umowy. W związku z tym w sobotę wieczorem Johnson wysłał wymagany wniosek, jednak się pod nim nie podpisał i dołączył do niego list, w którym przekonuje, że opóźnianie terminu brexitu nie jest w niczyim interesie.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa oświadczyła w poniedziałek wieczorem, że brak podpisu premiera Johnsona na wniosku o przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii nie ma znaczenia i nie zmienia nic w procedurze. Wyjaśniła, że w związku z wpłynięciem tego pisma, Unia zaczęła proces ratyfikacji uzgodnionej w miniony czwartek umowy w sprawie warunków brexitu. - Przewodniczący Tusk konsultuje się teraz z liderami UE27 - dodała.

Ocena brexitu w Europie
PAP/Małgorzata Latos

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: