Szczyt G7 bez szefa Komisji Europejskiej. "Juncker przebywa w szpitalu"

Świat


Po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przebywa na rekonwalescencji w szpitalu. W związku z tym nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w sobotę we francuskim Biarritz szczycie G7 - poinformowała w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

W weekend służby prasowe Komisji Europejskiej podały, że Jean-Claude Juncker musiał skrócić wakacje w Austrii z powodów zdrowotnych. Został zabrany do Luksemburga, by przejść pilną cholecystektomię, czyli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego.

- Operacja przebiegła dobrze. Przewodniczący Juncker przebywa w szpitalu na rekonwalescencji. Jego lekarze zdecydowali, że nie powinien podróżować w tym czasie, w związku z czym nie będzie w stanie wziąć udziału w spotkaniu G7 w weekend - powiedziała rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Przewodniczący KE ma się skontaktować z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, a także prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, żeby przekazać im swoje przesłanie na ten szczyt.

Ochrona środowiska, stosunki z Iranem. Szczyt G7 we Francji

Szczyt we francuskim Biarritz pod koniec sierpnia miał być okazją do spotkania szefa Komisji Europejskiej i nowego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. We francuskim kurorcie położonym nad Atlantykiem będzie też prezydent USA Donald Trump oraz inni przywódcy państw G7.

Dla UE, którą reprezentować będzie Tusk, spotkanie ma być okazją wystąpienia w obronie ładu opartego na prawie i tworzących go organizacjach jako najlepszego rozwiązania w globalnym zarządzaniu.

Liderzy mają rozmawiać o wyzwaniach w dziedzinie gospodarki, polityki zagranicznej i ochrony środowiska, a przewodnim tematem szczytu będzie zwalczanie nierówności. Dyskusje mają dotyczyć pilnych spraw zagranicznych i kwestii bezpieczeństwa, w tym stosunków z Iranem, Rosją i Koreą Północną.

Koniec kadencji Junckera

Kadencja Junckera i całej kierowanej przez niego KE upływa 31 października. Jego następczynią będzie Niemka Ursula von der Leyen.

Szczyt grupy G7 to forum, które odgrywa ważną rolę w kształtowaniu globalnych reakcji na globalne wyzwania. Uzupełnia światową koordynację gospodarczą, którą zajmuje się grupa G20. Na szczytach spotykają się przywódcy UE i siedmiu państw: Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Państwa G7PAP

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock