Świat

"Nie będziemy tolerować żadnych przejawów antysemityzmu"

Świat

[object Object]
Juncker opublikował oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 styczniatvn24
wideo 2/5

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził w czwartek obawy o antysemityzm w Unii Europejskiej. "Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary" - napisał w oświadczeniu.

Juncker opublikował oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada 27 stycznia.

"W dniu 27 stycznia upamiętniamy sześć milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar Holokaustu. Tego dnia 74 lata temu siły aliantów wyzwoliły obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, w którym odkryto dowody niewyobrażalnych zbrodni. Nienawiść wobec 'innych' doprowadziła do ich mordowania" - napisał w nim. Jednocześnie podkreślił, że jest głęboko zaniepokojony, bo nigdy nie sądził, że za jego "życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary". "To smutne, że blisko 40 proc. z nich rozważa wyjazd z Europy. Na naszym kontynencie wciąż zdarzają się przypadki negowania Holokaustu. Co trzeci Europejczyk twierdzi, że wie 'niewiele' o Holokauście, a co dwudziesty nigdy o nim nie słyszał" - wskazał.

"Pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem"

Jego zdaniem ta "niewiedza jest niebezpieczna"."Czas mija i wspomnienia zacierają się, tym bardziej więc pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Nie możemy zmienić historii, ale możemy uczynić wszystko co w naszej mocy, by przyszłe pokolenia nie doświadczyły takich potworności. Nie będziemy tolerować żadnych przejawów antysemityzmu, począwszy od powszedniej mowy nienawiści, zarówno w internecie, jak i poza nim, aż po fizyczne ataki. Komisja Europejska ściśle współpracuje ze wszystkimi państwami członkowskimi w celu przeciwdziałania temu zagrożeniu i zapewnienia bezpieczeństwa społecznościom żydowskim w Europie" - wskazał.

Jak podkreślił, "Unia Europejska zrodziła się z prochów Holokaustu". "Pamięć o tych wydarzeniach i zwalczanie antysemityzmu są naszym obowiązkiem wobec społeczności żydowskiej i są niezbędne dla ochrony naszych wspólnych europejskich wartości" - napisał szef Komisji Europejskiej w oświadczeniu.

ZOBACZ CYKL ROZMÓW Z BYŁYMI WIĘŹNIAMI KL AUSCHWITZ-BIRKENAU, KTÓRY POWSTAŁ W ZWIĄZKU Z 74. ROCZNICĄ WYZWOLENIA OBOZU

Autor: tmw / Źródło: PAP