TVN24 | Świat

Zmarł były sekretarz generalny ONZ Javier Perez de Cuellar

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

W środę w Limie zmarł sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 1982-1991 Javier Perez de Cuellar Guerra - podało peruwiańskie radio RPP. Miał 101 lat. Wśród jego dyplomatycznych sukcesów wymieniane były zawieszenie broni w wojnie iracko-irańskiej i uzyskanie niepodległości przez Namibię.

Jak przekazał jego syn, Javier Perez de Cuellar zmarł wśród najbliższych w swoim domu.

Polityk objął stanowisko sekretarza generalnego ONZ w 1982 roku i pełnił ten urząd przez dwie kadencje.

Światowe agencje przypominają, że dzięki jego staraniom doszło do zawieszenia broni w wojnie iracko-irańskiej w 1988 roku. Jego talenty dyplomatyczne pomogły też w pokojowym procesie uzyskania niepodległości przez Namibię w 1990 roku.

Przed wybuchem pierwszej wojny w Zatoce Perskiej de Cuellar negocjował z Saddamem Husajnem wycofanie jednostek irackich z Kuwejtu.

Po powrocie do kraju de Cuellar założył Związek na rzecz Peru. Ugrupowanie to wysunęło jego kandydaturę w wyborach prezydenckich, które w 1995 roku dały zwycięstwo Alberto Fujimoriemu. Po ucieczce prezydenta z Peru, w okresie od listopada 2000 roku do lipca 2001 roku, Javier Perez de Cuellar pełnił funkcję premiera peruwiańskiego rządu.

W 1984 roku Uniwersytet Jagielloński uhonorował go tytułem doctor honoris causa.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP