Jaskinia Romulusa i Remusa odkryta

Aktualizacja:

Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta - Romulusa i Remusa. Poinformował o tym we wtorek włoski minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli.

- To zdumiewające, gdy pomyśli się, że znaleźliśmy mitologiczne miejsce, które wreszcie stało się realne - powiedział włoski minister kultury komentując odkrycie groty.

Francesco Rutelli dodał, że na ślad jaskini archeolodzy natrafili już w sierpniu. Grota ma 9 metrów wysokości, 7,5 metra szerokości, a jej marmurowy sufit zdobi rysunek białego orła. Znaczenie wizerunku ptaka jest wciąż badane.

Nie lada gratka Specjaliści twierdzą, że to jedno z najbardziej znaczących odkryć w historii, a włoski rząd zainwestował 12 milionów euro w rekonstrukcje ruin rzymskiego Palatynu.

Legenda mówi, że bracia są synami Rei, a ich ojcem miał być nie kto inny, tylko bóg Mars. Rozkaz utopienia dzieci w rzece miał wydać rządny władzy Amulius. Zamiar ten jednak się nie powiódł. Wrzucony do wody koszyk z braćmi popłynął z prądem i utknął w jednej z zatoczek. Płacz dzieci usłyszała wilczyca. Zaczęła ona regularnie odwiedzać zatoczkę i karmiła dzieci własnym mlekiem.

Według rzymskich historyków, po osiągniięciu pełnoletności Romulus i Remus dokonali zamachu stanu, przywrócili na tron prawowitego władcę - Numitora. Potem odeszli szukać nowej siedziby. Znaleźli ją nad Tybrem.

bgd

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości