Media: zięć Trumpa zostanie starszym doradcą w Białym Domu

TVN24

TVN24 BiSJared Kushner i Ivanka Trump mają już dom w Waszyngtonie (materiał "Faktów z Zagranicy")

Zięć Donalda Trumpa Jared Kushner ma zostać nominowany na stanowisko starszego doradcy prezydenta - poinformowały w poniedziałek amerykańskie media. O tym, że mąż Ivanki Trump otrzyma jakąś funkcję w nowej administracji spekulowano od dłuższego czasu.

O tym, że 35-letni Jared Kushner ma objąć stanowisko starszego doradcy prezydenta jako pierwsza poinformowała stacja NBC, a następnie szereg innych amerykańskich mediów, m.in. "New York Times" i telewizja ABC.

Oficjalna decyzja w tej sprawie zostanie prawdopodobnie podana do wiadomości opinii publicznej już we wtorek - podał "NYT".

Kushner to nowojorski miliarder, biznesmen i inwestor. Jak zwraca uwagę Reuters, jego rozległa sieć biznesowych kontaktów może zrodzić obawy o konflikt interesów, jeśli rzeczywiście otrzyma on stanowisko w administracji teścia. 35-latek jest bardzo bogatym deweloperem, a także właścicielem dziennika "New York Observer". Zawarte przez niego transakcje na rynku nieruchomości szacowane są na 14 mld dolarów. "New York Times" pisze, że firma Kushnera pracuje obecnie nad "transakcją na chińskim rynku nieruchomości".

Oczy i uszy Trumpa

Od początku kampanii Kushner miał bardzo duży wpływ na decyzje Trumpa. Pełni też ważną rolę wewnątrz zespołu przygotowującego przejęcie administracji. Spekulacje o tym, że otrzyma oficjalną posadę w gabinecie przyszłego prezydenta pojawiały się już od jakiegoś czasu. "Wall Street Journal" w listopadzie pisał, że może chodzić o stanowisko starszego doradcy.

Na razie nie jest jasne, czy objęcie przez Kushnera takiej funkcji w Białym Domu nie naruszy regulacji dotyczących nepotyzmu. Prawo z 1967 roku zabrania przedstawicielom władz zatrudniania członków rodziny. Kushner sygnalizował wcześniej, że nie pobierałby wynagrodzenia za swoją pracę.

Kushner ożenił się z Ivanką Trump w 2009 r. Para ma troje dzieci.

Na początku grudnia amerykańskie media podały, że mieszkające na co dzień w Nowym Jorku małżeństwo szuka domu w Waszyngtonie.

Kushner jest ortodoksyjnym Żydem. Jak mówił w jednym z wywiadów, jego dziadkowie przybyli do USA w 1949 roku jako ocalali z Holokaustu, z terenów obecnej Białorusi. Jego rodzice zrobili majątek na rynku nieruchomości i byli donatorami Partii Demokratycznej.

Autor: kg/adso / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: