TVN24 | Świat

Japonia wypadła z pierwszej dziesiątki najludniejszych krajów świata

TVN24 | Świat

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Według opublikowanego spisu ludności w Japonii obecnie mieszka nieco ponad 126 milionów osób, co oznacza, że jej populacja spadła o 0,7 procent w ciągu pięciu lat. Tym samym po raz pierwszy od 1950 roku nie została uwzględniona w pierwszej dziesiątce najludniejszych krajów świata.

Agencja Kyodo przekazała, że według danych z października 2020 roku, społeczeństwo Japonii się starzeje. W ubiegłym roku urodziło się 840 832 dzieci, co jest rekordowo niską liczbą. Częściowo spowodowała to pandemia. Na 47 prefektur kraju, populacja spadła w 38. Pomimo tej tendencji w Tokio i sąsiadujących metropoliach: Saitamie, Chibie i Kanagawie wzrosła liczba mieszkańców. W Tokio ten wzrost wyniósł 4,1 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wstępne wyniki spisu opublikowane przez japońskie ministerstwo spraw wewnętrznych i komunikacji wykazały, że od 2015 roku populacja zmniejszyła się o 868 tysięcy. Wzrosła jednak liczba niejapońskich rezydentów kraju do ponad 2,5 miliona osób (2 556 183).

Mieszkańcy Japonii stanowią 1,6 procent globalnej populacji. Kraj znajduje się obecnie na 11. miejscu w rankingu najbardziej zaludnionych krajów świata ONZ. Na pierwszym miejscu są Chiny. Szacunki ONZ wskazały, że w pierwszej dwudziestce najbardziej zaludnionych krajów świata jedynie populacja Japonii odnotowała spadek w latach 2015-2020.

Po 60 latach Japonia wypadła z pierwszej dziesiątki najludniejszych krajów świataShutterstock

Autor:mp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock